Do šampionátu na ostrově Tenerife tak Michal Pavlík, Martina Pavlíková, Jakub Vencl ani Monika Andělová neodstartovali. Co se stalo? Podle všeho neměli pořadatelé jedno důležité povolení. „V oficiálním emailu nám poslali, že dostali tři ze čtyř výjimek a na poslední čekali. V pátek, den před závodem, obdrželi od ministerstva zdravotnictví negativní zprávu. Kompletně postavený závod se tak zrušil. Je to velká chyba španělského Spartana, že závod bez všech povolení zkoušel uspořádat,“ vysvětlil Pavlík.

První zprávy o možném zrušeném mistrovství začaly mezi závodníky prosakovat až v pátek v podvečer. V deset večer pak přišlo rozhodnutí. Závod se odkládá na neděli, až pořadatelé zkusí do sobotních 17 hodin vše dojednat. „V tu chvíli nám bylo jasné, že se nic nezmění a závod nebude. A nejen nám. Téměř celé startovní pole vyrazilo v sobotu během dne na trať a závod si zaběhlo po svém. Včetně nás,“ řekl Michal Pavlík. „Zamrzelo nás to, ale to je holt úděl této šílené doby. Svět se nezbořil, jen jeden závod a těch ještě bude mnoho. Užili jsme si to i tak. Kromě vlastního závodu a skvělého počasí jsme zdolali i třetí nejvyšší sopku světa Pico del Teide. Dobré soustředění,“ smál se hlavní trenér Olympia Spartan Training, který poděkoval i za podporu Městu Kutná Hora a Středočeskému kraji. 

A jak fungovala opatření proti covidu ve Španělsku? „Prakticky jsme se setkali jen se dvěma hlavními. Nikoho jste na ulici nepotkali bez roušky. Ani jednoho člověka,“ líčil Pavlík a dodal: „Druhým bylo, že se nesmělo sedět u stolu ve více jak čtyřech lidech. A je pravda, že lidé všude dodržují distanc. Ale to, že tam každý večer jela pouť s velkými frontami a davem lidí, nikomu nevadilo. Sport je holt nepřítelem vlády nejen v Česku.“

Adrian Guľa
Šok v Plzni. Guľa řekl: Každá krize je předzvěstí něčeho velkého