Filipe, jak jste si užíval konec roku 2012? Tenisově to byla Fed cupová a Davis cupová lahůdka, nemyslíte?
Ano, myslím, že lepší zakončení tenisového roku jsme si nemohli přát. Sám jsem byl na Davis cupovém finále v O2 aréně a atmosféra byla neuvěřitelná.

Jak dopadl vůbec váš tým TK Neridé na konci roku v extralize?
Pro náš extraligový tým nebyl tento rok zrovna úspěšný. I přes to že jsme měli první tři hráče ze světové stovky ATP, nedokázali jsme postoupit ze základní skupiny. S jednou výhrou a jednou porážkou jsme se alespoň v extralize udrželi.

Nastoupil jste v roce 2012 v extralize nebo jen za béčko? A jak jste si vedl?
Nastoupil jsem s týmem v 1. lize, kde jsem měl stoprocentní bilanci ze šesti zápasů. V extralize díky tomu, že jsme měli takové posily jako Simone Bolelli nebo Lukasz Kubot jsem se nevešel mezi první čtyři hráče klubu. Měl jsem alespoň tu možnost, že jsem mohl být v týmu a zatrénovat si s nimi.

Týmovou soutěž jste jezdil hrát i do Německa, řekněte mi k tomu něco víc. Jakou soutěž jste hrál a jak jste dopadl?
Ano, hrál jsem pár zápasů v Hamburku. Tuším, že to byla čtvrtá nejvyšší soutěž, což bych srovnal tady s první ligou. Mezi týmy v Hamburku jsme se umístili jako první. Bohužel se nám ale nepodařilo postoupit do vyšší soutěže. Pro mě bylo ale důležité, že jsem se setkal s manažerem značky Yonex, který má na starost mezinárodní kontrakty. Nějaká spolupráce proběhla.

Koukal jsem na český žebříček, kde jste 64. To je dobrý posun ze 134. pozice.
Není to špatné vzhledem k tomu, že bodové umístění mám pouze z dvouhry. V minulém roce jsem nehrál čtyřhry.

Byl rok 2012 hodně úspěšný? Co řadíte mezi největší úspěchy?
Myslím, že výsledkově pro mě určitě byl. Bohužel to samé se nedá říct o mém zdraví, kdy jsem musel téměř dva měsíce vynechat kvůli zranění kolene. A další měsíc trval, než jsem se vrátil zpět do formy. Před tímto zraněním jsem dokázal vyhrát nejkvalitnější turnaj u nás kategorie A v Liberci. Poté jsem se ale musel odhlásit ze šesti mezinárodních turnajů po sobě, kdy jsem si nemohl bez bolesti ani sednout. V té největší formě mě zradilo zdraví.

Kutnohorský tenista Filip Brtnický.

Jak jste si vedl na okruhu ITF futures? Kolik bodů jste nasbíral do žebříčku ATP?
Nepovedl se mi uhrát žádný bod. Jsem schopný projít přes kvalifikace a hrát hlavní soutěž. Další krok je prolomit tu „zeď" a procházet prvními koly v hlavní soutěži.

Občas jezdíte i na zahraniční turnaje, kde jste byl v poslední době?
Celou zimu věnuji českým turnajům a fyzické přípravě s Jarmilou Kratochvílovou. První mezinárodní turnaje mě čekají v květnu u nás a dále bych si rád zahrál pár turnajů v Egyptě, Turecku a poté státy okolo nás, Polsko, Rakousko, Slovensko.

Co je nového ve vašem tenisovém růstu? Stále trénujete s Tomášem Růžičkou?
Ano, stále mi pomáhá. Snažím se ale více jezdit na tréninkové zápasy do Prahy. Spolu jsme na kurtu dvakrát týdně. Samozřejmě se ale vidíme mimo kurt, pracujeme na mentální přípravě, rozebíráme zápasy a taktizujeme. (smích)

Tréninky tedy dělíte mezi Kutnou Horu a Prahu?
Ano, tenisové tréninky v Kutné Hoře. Tréninkové zápasy v Praze a kondiční příprava v Čáslavi.

Co je vaším cílem pro rok 2013?
Jak už jsem zmínil, přejít přes tu barieru na mezinárodních turnajích a rvát se o body do žebříčku ATP. Tento rok bych chtěl být v první tisícovce ATP. Ale hlavně připravit tělo na zátěž, ať jsem schopný jít do každého zápasu na sto procent a vyhnout se zraněním.

Stále věnujete tenisu všechen svůj čas? Už se ozval nějaký sponzor?
Snažím se dělat pro tenis vše v rámci možností. Jak finančních, tak zázemí. O to víc si vážím každého kroku ke zlepšení. Je možné, že začátkem léta se bude o něčem jednat. Nechci předbíhat, určitě by mi to moc pomohlo!