Po jak dlouhé době jste se vrátil k horským kolám?
K závodění jsem se vrátil po šesti a půl letech.

Dřív jste závodil hodně?
Dřív jsem také jezdil na vrcholové úrovni.

Máte nějaké úspěchy z dřívějška, kterými byste se chtěl pochlubit?
Je to dobrých sedm let zpátky. Na co bych si tak vzpomněl. (smích) V juniorských kategoriích jsem jezdil nejhůř do tří, maximálně do pěti v republice.

Co vás přimělo k návratu k závodění?
Jedním z důvodů bylo to, že moji vrstevníci, se kterými jsem závodil a které jsem porážel, jsou schopni prosadit se ve světě. Částečně šlo i o mou práci, která mě tolik nenaplňovala. Chtěl jsem zkusit zase něco jiného.

Kdo jsou vaši vrstevníci?
Olympijský vítěze Jarda Kulhavý, Honza Škarnitzl nebo Jirka Novák.

Slyšel jsem, že byste chtěl jet závodit na olympijské hry v Rio de Janeiru v roce 2016. Co je na tom pravdy?
Je to takový můj sen a vzdušný zámek, který jsem si v duchu postavil. Chtěl bych to zkusit. Nominace bude probíhat v roce 2015 a tam bych chtěl být. I když to bude hodně těžké. Dostat se do trojice, která na olympiádu pojede, by znamenalo dostat se do patnáctky na světě.

Předpokládám, že se jen tak nevzdáte a budete bojovat.
Rozhodně. Je to můj cíl. Není úplně tajný, ale moc ho raději nevyslovuji nahlas. Nechlubím se tím, ale kdyby se to povedlo, byl bych nadšený.

Takže pro vás bude nejstěžejnější rok 2015?
Dá se říct, že ano.

Jak se připravujete už nyní a co vše cyklistice podřizujete?
Cyklistice jsem podřídil vše. Překopal jsem o tři sta šedesát stupňů celý svůj život. Šest let jsem normálně chodil do práce, ale teď jsem ji omezil na poloviční úvazek. Od příštího roku už do práce nebudu chodit vůbec a vše se bude točit kolem cyklistiky.

Jak se to dá finančně utáhnout, když nebudete chodit do práce?
Není to v dnešní době jednoduché. Nebýt osobních sponzorů a toho, že jsem se dostal do týmu, kde mám veškerou materiální podporu, tak bych to nezvládl a nemohl bych si to dovolit. Aktuálně jezdím za Toyota Dolák MTB.

Jaké úspěchy jste měl v letošní sezoně?
Letošní sezona pro mě byla po šesti letech rozjížděcí. Nicméně se mi podařilo proniknout do širší špičky v Čechách, což je plus mínus do patnáctého místa. Největšími úspěchy byly dílčí výhry v seriálu Cyklomaraton Tour a následné celkové vítězství v tomto seriálu. Jde o druhý největší seriál závodů v České republice.

Kde všude trénujete?
Z devadesáti procent trénuji na Kutnohorsku. Vyjíždím z Kutné Hory a pohybuji se v okruhu šedesáti kilometrů všemi směry.

Příští rok se v Kutné Hoře pojede prestižní závod kategorie jedna pod hlavičkou mezinárodní cyklistické federace. Zúčastníte se ho?
Kutnohorského závodu bych se rád zúčastnil.

Máte nějaké cíle do příští sezony?
Chtěl bych se posunout o kus výš a stabilně se usadit v první desítce, co se týká České republiky. Věřím, že se mi to podaří.

Jezdíte i do zahraničí?
Jak jsem říkal, letošní sezona byla startovací, takže jsem v zahraničí nebyl ani jednou. V příštím roce, pokud to bude časově vycházet a pokud na to bude výkonnost, tak bych jel nějaké závody v okolí. V Rakousku, Polsku, Německu i na Slovensku.

Co na vaší životní změnu říká vaše rodina?
Moje rodina to toleruje. Není z toho nadšená, ale podporují mě v tom a přejí mi, abych dosáhl toho, co jsem si předsevzal.

Tomáš Tvrdík

Věk: 28
Bydliště: Kutná Hora
Oblíbené jídlo: steak, hovězí svíčková
Oblíbené pití: Cuba libre
Koníčky, zájmy: sport všeho druhu – fotbal, basketbal, kolo, posilovna