Kdy a kde vznikl twirling? Jede o mladý sport?
V České republice je twirling stále mladým sportem. První twirlingová soutěž byla pořádaná v roce 2007 Svazem mažoretek a twirlingu ČR – NBTA. Od té doby je to u nás bráno jako počátek twirlingu. Jinak ve světě má dlouholetou tradici. Twirling se vyvinul z mažoretek, ale jeho původ je nejasný a je mnoho teorií, jak vznikl. Nejvíce se uvádí, že se twirling začal rozvíjet v padesátých letech dvacátého století, kdy se začaly zakládat twirlingové asociace v USA.

Na jakých úrovních v republice a na jakých soutěžích vás můžeme vidět?
Soutěžíme pod Svazem mažoretek a twirlingu ČR – NBTA. To je pro mě jediný svaz v ČR s kvalifikovanými porotci. Takže nás můžete vidět na soutěžích pořádaných svazem, jako jsou Národní twirlingový pohár, Mistrovství ČR, Kolínský pohár, Liberecký pohár, a pak pár pohárovek v okolí Kolína a Čáslavi. Teď se připravujeme na Mistrovství ČR největší světové organizace WBTF ve Dvoře Králové, které proběhne v sobotu, kde budou soutěžit naše sólistky, a pak na Mistrovství ČR v červnu v show corp (skupina). V ČR jsou tři výkonnostní třídy twirlerů A, B, C. Naše mladší dívky se pohybují v třídě C, což je začátečnická třída, starší dívky v třídě B – střední třída. Pak už je jen třída A – nejvyšší mistrovská třída, bohužel v této třídě zastoupení nemáme.

Kolik vás je celkem?
Máme čtyřicet členek ve třech skupinách.

Kolik stojí členství nebo jednotlivé tréninky? A co vše ještě musíte investovat, abyste mohli soutěžit?
Působíme pod Domem dětí a mládeže Kutná Hora, takže jsme vedeni jako zájmový volnočasový kroužek, který se platí osm set korun na rok. Dále pokud chceme soutěžit, musíme zaplatit členství svazu, startovné, porotné. Když je soutěž vícedenní, tak ubytování, jídlo a dopravu. Pak také vybavení něco stojí – hůlka, boty, kostýmy, rekvizity, týmové věci. Zkrátka je toho docela dost. (úsměv)

Pořádáte nábory nových členů?
Nábory pořádáme především v září, kdy začíná nová sezona. Případně po dohodě nabíráme i během roku.

Jak dlouho se twirlingu věnujete vy osobně a jak dlouho funguje váš tým?
Já jsem začínala jako mažoretka, v té době u nás ještě twirling nikdo neznal, a měla jsem to štěstí, že jsem byla ve skupině, která se rozhodla twirling vyzkoušet a začít se v něm zdokonalovat. V roce 2002 se uskutečnilo první twirlingové školení v ČR pod vedením francouzské lektorky a technické ředitelky evropské asociace NBTA Christine Bel. Christine nám ukázala, co vše se dá s hůlkou dělat, naučila nás základy a poprvé nám představila tento krásný sport. Velice mě twirling nadchl a od té doby se o něj zajímám a věnuji se mu. Svůj vlastní tým jsem založila v září roku 2012 v Domě dětí a mládeže Kutná Hora.

Kde máte své tréninkové zázemí? Pořádáte soutěže i v Kutné Hoře?
Trénujeme v tělocvičně Základní a mateřské školy v Potěhách a jsme velice vděční, že nám vychází s častými tréninky vstříc. Soustředění máme většinou v sokolovně v Močovicích, ale potřebovali bychom velkou halu, alespoň jednou za měsíc, kvůli vysokým výhozům. Zatím jsme ještě twirlingovou soutěž v Kutné Hoře nepořádali, ale máme to do budoucna v plánu.

Čím vás twirling okouzlil?
Twirling je nádherný sport. Je to spojení elegance a obrovské dřiny. Nejvíce mě na tom baví, že twirling nemá absolutně žádné hranice, vždy se dají vymyslet nové kombinace prvků a máte stále možnost překonávat sám sebe a posouvat se dál.

Spousta lidí si vás plete s mažoretkami. Jaké jsou hlavní rozdíly?
V podstatě ve všem. Jediné, co máme s mažoretkami společného, je hůlka, i když i v té je rozdíl. Mažoretky se zaměřují na pochod, držení těla a efektní choreografie, kdežto twirling by se dal přirovnat spíše k moderní gymnastice. Představte si gymnastku, které místo kuželů dáte twirlingovou hůlku. Technika twirlingových prvků je velice náročná a v podstatě složitější než u mažoretek. Velkou roli také hraje flexibilita a držení těla. Hodně se využívá gymnastika, balet, moderní tanec a akrobacie.

Je váš sport oblíbený i u kluků? Máte někoho takového ve svém týmu?
Bohužel, zatím žádného nemáme a je to obrovská škoda. Skvělých zahraničních twirlerů je mnoho, naopak v České republice je jich málo.

Kolik akcí nebo soutěží stihnete za rok absolvovat?
Zúčastníme se tak kolem deseti soutěží za rok. Další akce jsou různá vystoupení, předtančení na plesech, zahájení různých akcí…

Jak cestujete na závody? Máte nějakou podporu z řad sponzorů?
Většinou auty, a když je to dál, tak minibusem. Upřímně sponzorů moc nemáme, takže to skoro vše táhnou rodiče dětí. Nejvíce nám pomáhá obec Potěhy a na velké soutěže nám poskytuje sponzorské dary. Tímto bych jim chtěla opravdu velice poděkovat.

Jaké máte ambice a cíle do roku 2018?
Jeden cíl už máme splněný, a to dostat se na nejprestižnější soutěž sezony Mistrovství České republiky v twirlingu. Díky Aničce Jelínkové a Adélce Linhartové se nám to povedlo. A druhý cíl máme v červnu. Obhájit postup na Mistrovství Evropy v show a dostat se v říjnu do Poreče v Chorvatsku a znovu reprezentovat naší zem.

Jak často trénujete? A co je nejtěžší se naučit?
Trénujeme dvakrát v týdnu po třech hodinách. Když je před soutěží, tak je tréninků více, anebo máme i víkendová soustředění. Nejtěžší je se naučit základy. Bez nich to prostě nejde.

Jaké největší úspěchy jste v historii vašeho týmu zaznamenali?
Největší skupinový úspěch se nám povedl loni. Děvčata vyhrála republiku a poté skončila čtvrtá na Mistrovství Evropy v Holandsku. Dalším úspěchem je první vicemistr České republiky v povinném twirlingovém týmu. A v sólových umístěních je to páté místo Moniky Šubínové na Mistrovství Evropy ve Francii.

A vy osobně jakého výsledku si nejvíce vážíte?
Nejvíce si vážím toho, že se nám konečně povedlo dostat skupinu na Evropu, z toho mám opravdu velkou radost. Jinak mě těší každé medailové umístění nebo postup, který se povede. Ta konkurence v twirlingu je obrovská.

Kdo je v twirlingu ze světového měřítka nejlepší? Která země?
Japonsko, USA a Francie. Tam mají přímo twirlingové školy a jejich twirleři jsou opravdoví mistři.