Moniko, jak jste se vlastně ke kickboxu dostala a jak dlouho tento sport děláte?

Bojové sporty mě zajímaly od malička. V páté třídě jsem chodila na karate. Ke kickboxu jsem se dostala poprvé v sedmnácti letech u Pavla Kopřivy, který vedl tréninky v Církvici, kde jsem bydlela. Naplno jsem se mu začala věnovat až po střední škole, kdy mě kamarád přivedl do tehdy ještě Fighter´s gymu, dnes Valdman´s gymu, pod vedením Petra Valdmana. Letos je to patnáct let.

Jakých úspěchů jste ve své kariéře dosáhla?

Nejcennější kovy jsou dvě stříbra z mistrovství světa, jedno z mistrovství Evropy a zlato ze světového poháru. Já ale nerada úspěchy hodnotím počtem medailí a pohárů. Úspěchem pro mě je, že jsem se dostala do české reprezentace a dokázala se tam udržet. Osobně si nejvíc vážím vítězství na loňském Prague Open, kde se mi podařilo porazit svojí současnou největší domácí soupeřku, úřadující mistryni světa, a složení zkoušek technické vyspělosti na 1. Dan (černý pásek). To jsou vítězství, ke kterým vedla delší cesta, a jsou důkazem, že se člověk posunul dál a něco se naučil.

Na listopadovém MS v Praze se chcete loučit s kariérou. Není to škoda?

Možná ano, ale někdy je potřeba se na to podívat rozumně. Energie mám sice stále dost, ale chybí trenér, který by se mi mohl věnovat a příprava je důležitá. Nikdy žádného soupeře nepodceňuji. Mistrovství světa není v České republice každý rok. Takže to bude pěkné rozloučení, ať s plackou nebo bez ní. Vážím si všeho, co mi tento sport přinesl a budu se mu věnovat dál, jen nebude na prvním místě.

Popište mi trošku ten pražský šampionát. O jaký styl kickboxu jde?

Mistrovství světa pořádá organizace WKF. Soutěžit se zde bude jak v kickboxu, tak i v K-1, MMA a Thaiboxu. Spousta lidí bohužel nezná rozdíl. Samotný kickbox se dále dělí na polokontaktní disciplíny semicontact, lightcontact, kicklight a plnokontaktní disciplínu fullcontact. Já soutěžím v polokontaktní disciplíně lightcontact. Z názvu vyplývá, že by to měl být lehký kontakt, ale je pravda, že se to poslední roky pouští mnohem tvrději, než když jsem začínala. Vždy záleží na rozhodčím, jak to vidí. Údery a kopy jsou směřovány od pasu nahoru, mimo podmet. SK Valdman´s gym zde budou dále reprezentovat Petr Valdman, Petr Zich, Tomáš Laube a Štěpán Juráš.

Jaké máte další cíle?

Mým dalším cílem je maraton a Spartan race beast. Z nových sportů plánuji zkusit crossfit u Radka Bohaty v Kolíně. Co se týče kickboxu, Petr Valdman na Kutnohorsku vybudoval velkou členskou základnu a já bych byla moc ráda, aby se nám podařilo klub SK Valdman´s gym udržet pro další generaci závodníků.

A co zranění? Během kickboxové kariéry jste jistě nějaká měla?

Paradoxně mě větší zranění stíhají až ke konci závodní kariéry. Loni jsem si na Světovém poháru v Maďarsku zlomila nohu a letos mi na Slovak Open zlomila soupeřka nos. Možná znamení, že je čas skončit. Ale na to, že je kickbox kontaktní sport, objevují se zde zranění mnohem méně, než v jiných sportech.

Přípravě na MS jste podřídila vše. Běžela jste i Spartan race, Hradecký půlmaratón… Jak se vám na těchto akcích líbilo?

Jedním slovem super! Hradecký půlmaraton byl pro mě prvním velkým běžeckým závodem. Příprava trvala čtyři měsíce a stálo to za to. Tak skvělou atmosféru a podporu ze stran pořadatelů a diváků jsem dlouho nezažila. Spartan race dal dohromady dvě věci, které mám ráda, a to dřinu a velkou zábavu. Opět jsem si posunula hranice.

O vás je známo, že každý volný čas vyplníte sportem. Co vše přes týden děláte?

Mimo tréninky běhám, navštěvuji funkční tréninky, jezdím na kole, když je sezóna trénuji s amatérskými hasiči. Bylo toho víc, ale časově se to nedalo zvládnout.

Chodíte i na populární funkční trénink do SK Valdman´s gym k Veronice Muchové. Jak se vám líbí tento druh tréninku?

Funkční trénink je pro mě mnohem zajímavější než posilovna. Pomůcky a cviky se neustále mění, posílím celé tělo a ještě si u toho užiji spousty legrace. Je to výborný doplněk k tréninku.

Řekněte mi, kdy vlastně odpočíváte?

Dávám přednost aktivnímu odpočinku. Dokáži si odpočinout procházkou nebo v létě jedním dnem u vody. Na klasické válení u televize dochází málokdy.

Vaše jméno je dost často spojováno s klubem SK Valdman´s gym, který nově sídlí na stadionu Olympie. Jaká je vaše „pracovní" náplň v klubu?

V klubu funguji jako jeden z trenérů a pomáhám s jeho vedením. V současné době vedu tréninky pro pokročilé.

Co byste doporučila mladým sportovcům, kteří třeba váhají, zda jít či nejít na kickbox?

Neváhat. Na kondici, odreagování a tvarování postavy, což ocení hlavně ženy, je to ideální sport. Kick boxu se dá věnovat i bez zápasení. Často je používán jako součást tréninků pro jiné druhy sportů. Trénovali u nás hokejisté, tenisté i fotbalistky. A stejně jako každý jiný sport vám přihraje do života spousty zajímavých lidí.