Nejvíc lepkavé bahno vadilo v mládežnických kategoriích. Rodiče řady dětí se přikláněly ke zrušení závodu. Ten se nakonec ve zkrácené podobě uskutečnil. Došlo totiž na pravidlo, že o osudu podniků kategorie UCI rozhoduje hlavní rozhodčí. A arbitr z Polska dal konání zelenou. S ním souhlasil i promotér seriálu a hlavní rozhodčí.

Český cyklistický svaz se později jménem komise MTB, pořadatelského týmu a sboru rozhodčích všem omluvil. Podle prohlášení podepsaném předsedou Komise MTB ČSC Josefem Dlohošem panoval oboustranný tlak. Část závodníků chtěla závod zrušit – mezi ně patřil i Ondřej Cink, česká biková jednička, který odstoupil po odjetí prvního okruhu.

Cross country je venkovní sport

Druhá skupina zrušení odmítala s tím, že do Kutné Hory přicestovali přes celou republiku a mají tam zaplacené ubytování. „Osobně udělám maximum proto, aby se stejná nebo podobná situace již nikdy na vrcholové národní soutěži neopakovala,“ napsal Dlohoš.

Zástupci některých elitních stájí s bahnitou tratí zásadní problém neměli. „Podmínky byly extrémní, to se musí uznat, hlavně pro mládež. Občas se však takový terén, který spíš připomínal zimní cyklokros, objeví i při závodech horských kol,“ řekl Deníku Jan Slavíček, šéf týmu Expres CZ-Tufo Team Kolín.

Přiznal, že něco podobného zažil i na světovém poháru bikerů. „Běhalo se tam i z kopce,“ pokračoval. „Musíme si však uvědomit, že provozujeme venkovní sport a musíme být připravení na všechny typy počasí. Ať už se jedná o třicetistupňové tropy nebo nebo mráz deset pod nulou,“ dodal kolínský boss.

Navzdory mazlavému bahnu mu výbornými výsledky napříč kategoriemi udělali radost závodníci z jeho týmu. Dvakrát vyhráli, získali jednu druhou a dvě šesté příčky.