Basket Poděbrady – Sokol Kutná Hora 72:61 (10:14,36:26,46:46)

K prvnímu mistrovskému zápasu sezony 2012/13 zajížděl Sokol Kutná Hora pod vedením nového hlavního trenéra Kratochvíla v téměř kompletním složení na palubovku Poděbrad.

Domácí, kteří několik předcházejících sezon působili ve druhé lize, budili respekt zejména jmény hráčů se zkušenostmi z nejvyšší soutěže (Kukačka, Skořepa).

Sokol ale začal právě bez respektu, po dvou minutách bylo skóre 0:5 a Poděbradští byli jako opaření čajem, jediný, kdo se dokázal prosadit, byl pivot Skořepa. Jeho dvě trojky dostaly domácí do vedení, stěžejním bodem první čtvrtiny byly ale tři fauly hostujícího Kocourka. Ve druhé čtvrtině nedal Sokol pět minut ani koš a Poděbrady toho zkušeně využily, Paskovského dvě slepené trojky znamenaly vedení o dvouciferný počet bodů.

Třetí hrací část ale patřila jasně Sokolu. Jeho obrana povolila domácím pouhopouhých deset bodů, Kutnohorští mocně dotahovali, Vavák svou první trojkou v 8. minutě vyrovnal. Jenže, na konci této hrací doby se vyfauloval Kocourek a svádět souboje se Skořepou bylo na M. Levém. Nástup do poslední části Sokolu hrubě nevyšel, pivoti Skořepa s Kukačkou dávali po skrumáži pod obroučkou koše i s faulem a domácí odskočili na 53:46. Sokol držel v naději na vítězství Vavák, jeho další trojka ve 3. minutě stáhla rozdíl na 58:54. Od poloviny poslední čtvrtiny ale už Sokol tahal za kratší konec, přesto předvedl v úvodním zápase sezony sympatický výkon.

„Kdyby mi někdo řekl před zápasem, že v Poděbradech prohrajeme o 11, bral bych to. Když jsem ale viděl průběh zápasu, ve kterém jsme šahali i po vítězství, jsem teď trošku zklamán. Musím ale kluky za výkon pochválit," říkal po zápase trenér Kutné Hory Petr Kratochvíl.

Statistiky

Body Kutná Hora: Říhovský 17, Vavák 13 (3), Málek 10 (1), Kocourek 8, Prušinovský 5 (1), Aufrecht a M. Levý 5, S. Levý, Kotrba, Císař. Body Poděbrady: Skořepa 31, Kukačka 11, Paskovský 9… TH: 10/3 – 15/10. Fauly: 19 – 16. Trojky: 8 – 5. Rozhodčí: Týř, Laš.

TJ Slavoj Český Brod – Sokol Kutná Hora 65:101 (17:20,29:48,48:74)

Koš střelce Říhovského hned pár sekund po úvodním hvizdu dostal Sokol do vedení, které si hosté udrželi až do konce, v zápase ani jednou neprohrávali a nakonec nadělili Českobrodským nepopulární stovku.

Domácí, kteří nastoupili bez svého klíčového hráče, rozehrávače Šťastného, drželi tempo se Sokolem do 2. minuty druhé čtvrtiny, kdy trojkou Dušek vyrovnal na 20:20. Poté přešli hosté na zonovou obranu a začalo se hrát více pod košem Českého Brodu. Aufrechtova trojka na začátku páté minuty druhé hrací části znamenala vedení Sokola 24:31. Český Brod pak nedal tři minuty koš a na druhé straně se činili Říhovský s Kocourkem. Pozadu nezůstaval ani veterán Aufrecht, jeho 5 bodů v řadě dostalo Kutnohorské do bodového stavu plus dvacet jedna (26:47).

Na začátku třetího dějství upadli hosté do menší hrací letargie, ale po úspěšných nájezdech Málka byli zpět ve hře. V 7. minutě to bylo opět o dvacet, rozruch mezi diváky způsobilo nahození Prušinovského na Kocourka, který nekompromisně zasmečoval. Poslední čtvrtinu už sbírali zkušenosti „mladé pušky" Sokola – Martin Císař se Standou Levým. Ve 4. minutě poslední čtvrtiny základní hrací doby to bylo už 52:82 a cíl hostů byl jasný, nasázet sto bodů. Černého Petra v podobě úspěšné střely znamenající pokoření hranice sta vstřelených bodů si vytáhl Císař a ukončil úspěšné víkendové představení Sokola Kutná Hora.

Další dva zápasy nové sezony čekají Sokol o víkendu 13.-14.října 2012, kdy hrají opět venku. V sobotu je hostí hráči Čelákovic – nováček soutěže, který v prvním kole dvakrát prohrál, v neděli pak Sokol zajíždí do Brandýsa n. Labem (jeho skóre po prvních dvou zápasech zní 1:1).

Body Kutná Hora: Říhovský 31, Kocourek 29, Aufrecht 19 (3), Vavák a Císař 6, Prušinovský a Málek 5, S. Levý. Body Český Brod: Švec 13, Čepička a Dušek 11… TH: 19/12 – 19/14. Fauly: 21 – 16. Trojky: 3 – 3. Rozhodčí: Burián, Frána.

Pozvánka: Kolín vs. Jindřichův Hradec

Sobota 6. října 2012 v 17.45 hod.

Odchovanec kutnohorského basketbalu a bývalý dlouholetý hráč naší nejvyšší basketbalové souteže Karel Forejt se po třech letech vrací do Mattoni NBL jako lodivod některého z týmů. Všechny tři roky po svém posledním ligovém působení v Sadské strávil Karel Forejt na lavičce Lions Jindřichův Hradec, s kterým si loni v baráži o Mattoni NBL splnil sen v podobě postupu mezi elitu. Hned druhé kolo zavede jeho svěřence na palubovku Kolína.

Michal Vavák