„Je to letos naše pilotní akce. Hlavní je pro nás Dačického dvanáctka a pak samozřejmě futsal liga, v plánu i další závody,“ řekl devětadvacetiletý pořadatel, který se běhu a triatlonům věnuje aktivně.

Loni byl hlavní závod Dačického 12, nyní se pouštíte i do triatlonu. Co k tomu vede Club Deportivo?
Triatlon bereme jako letošní pilotní akci. Spíše se soustředíme na Dáču (běh Dačického 12 – pozn.), protože se loni vyvedla, přišlo padesát lidí. Triatlon zkoušíme. Neznamená to ale, že to nějak podceňujeme.

Jak momentálně probíhají přípravy?
Momentálně jsme vyměřili tratě a dohadujeme zázemí u Velasu (Velký rybník – pozn.), protože to je ideální místo pro konání triatlonu.

Jak budou tratě vypadat?
Plavání je jasné. Ještě dolaďuji pořádně cyklistickou trasu, protože cestu chceme vést hlavně v terénu, ne po silnici, aby z toho lidi něco měli. Trať povede i kolem Sionu. Jede se příjemným terénem, vyjíždí se v Roztěži na zámku, podobně se vrací do Malešova. Běžecká trať z části kopíruje Dáču.

Zázemí závodu bude tedy u Velkého rybníka?
Minulý týden jsem byl za paní Maturovou a řešili jsme to. Dohodli jsme se bez problémů, protože u ní bude hlavní depo. Je s ní domluvené i občerstvení, které zkusíme dát do startovného, třeba pivo, guláš a jiné. Přímo na Velasu je možnost i ubytování, takže kdyby někdo přijel z větší dálky, tak tam může přespat.

Jak velký závod očekáváte?
Neděláme z toho nějakou haló akci, je to hlavně závod pro Kutnohoráky, fotbalisty, hokejisty, basketbalisty, kamarády a kamarády kamarádů. Zkoušíme tam mít i bránu od Semtexu. S tou bránou to pak vypadá dobře. Nápoj by mohl být i součástí startovného.

Už je někde na webu plán trasy?
Buď je na www.d10s.cz a nebo na stránkách Dačického dvanáctky, tudíž www.dacickeho12.cz, kde je přímo odkaz na triatlon.

Kolik bude startovné na osobu?
Chceme to pojmout lidově, takže se bavíme o nějakých padesáti korunách. V ceně je občerstvení a každý by měl dostat upomínku na závod.

Bude hojná účast?
Když si dáme s Ďoubim (Jan Ďoubal, spolupořadatel – pozn.) každý pět piv, (směje se) tak říkáme, že přijde šedesát lidí, já mu po desátém říkám, že dorazí sedmdesát. Tak jsem nakonec zvědavý. Ohlasy jsou dobré, přihlásili se mi i dva lidi z Budějovic. Myslím si, že by se to mohlo povést. Záleží i na počasí.

Právě o počasí jde, zejména o teplotu Velkého rybníka. Kolik tak bude v červnu mít, když je i v létě studený?
Zvolily jsme lidské objemy. Čtyři sta padesát metrů ke skalám a zpátky se dá zvládnout i ve vodě, která bude mít… (váhá) …osmnáct stupňů. Triatlonová pravidla říkají, že když je voda pod šestnáct, tak jsou přikázané neopreny. Na to doufám nedojde. K dispozici tam bude kdyžtak člun a lékařská pomoc na břehu.

Závodu se také zúčastním. Co byste mi do premiéry doporučil?
Jak už říkal Ivan Hlinka: Hlavně se z toho neposrat. (směje se) Nějaká příprava je důležitá, jelikož je to sprintriatlon. Tam je potřeba jít všechny tratě naplno. Když nebude při plavání extrémně dobrý plavec, tak se dá plavat v balíku. Na kole už není rovinatý terén a dával bych pozor na nějaká místa, třeba sjezd u Sionu. Poslední tři kilometry jsou stejné jako první tři, tam už se dá taktizovat. Rozhodne ale běh. Trať je víceméně rovinatá, posledních dvě stě metrů je z kopce. Kdybych to shrnul, tak plavání na pohodu, na kole opatrnost a běh rozbalit.

Budou na trase občerstvovací stanice?
Depo je jen jedno, kde bude drobné občerstvení. Důležité je nepodcenit pitný režim. Závod zabere tak hodinu a půl. Někdo na to nemusí být zvyklý. Na kole bude ještě občerstvovací stanice v Malešově.

Vy jste známý sportovec. Zúčastníte se také?
Bylo by blbé, kdyby to organizátor vyhrál. (směje se) Budu rád, když vyhraje třeba Kutnohorák. Oceňovat budeme vítěze nejen v kategoriích mužů a žen, ale také nejrychlejší Kutnohorák a Kutnohoračka.

Jaké budou ceny pro vítěze?
Vítězové se můžou těšit na výrobky našich žen z Clubu Deportivo. Je to spíše překvapení. Nerad bych to specifikoval.

Michal Vavák
- narozen 2. 10. 1980
- člen Clubu Deportivo KH
- běžec, triatlonista a basketbalista Kutné Hory
- běhá od roku 2003
- 7x absolvoval Pražský maratón
- celkem se zúčastnil 21 maratónů, včetně pařížského