Honzo, vás znám jako odchovance Kutné Hory v házené. Řekněte mi, kdy jste s tímto sportem začal a kdo vás k němu přivedl?

Jsem z fotbalové rodiny a v šesti letech jsem začal s právě s fotbalem. Nějak mi to nesedlo a nepohodli jsme se tam, proto jsem začal hrát v deseti letech házenou, ke které mě přivedl děda. Nyní jsem se dostal až na pražskou Duklu.

Nepohodl jste se na fotbale v Kutné Hoře?

Ano, v Kutné Hoře. Šlo spíše o kluky, se kterými jsem hrál než s lidmi, co tým a klub vedli.

Váš děda hrál také házenou?

Oba dědové jsou také bývalí fotbalisté, jako táta. Jsem taková výjimka v rodině.

Vašeho tátu znám jako výborného fotbalistu. Co říkal na to, že jste si vybral jiný sport?

Nejprve mu to docela vadilo. Když viděl, že se mi v tom daří a jsem v tom dobrý, tak mě i podporoval. Musím říct, že vždy stál za mým rozhodnutím.

Proč jste si vybral v té době právě házenou, a ne třeba hokej nebo basketbal?

S fotbalem jsem skončil v devíti letech a více jak rok jsem nic nedělal. V té době jsem strašně ztloustnul. Děda znal kluky, které dělali házenou v Kutné Hoře, proto mi nabídl, zda nechci zkusit tento sport. Souhlasil jsem a začal trénovat.

Jan Škalda
Věk: 17
Bydliště: Kutná Hora
Vzdělání: student logisticko-ekonomické SŠ v Praze
Oblíbené jídlo: pizza
Oblíbené pití: pomerančový džus
Oblíbený tým: Rhein-Neckar Löwen

Po kolika letech hraní v Kutné Hoře si vás Dukla vyhlédla?

Úplně první start za Duklu, co jsem kdy měl, byl po třech letech v Kutné Hoře. Dukla mě pozvala na německý turnaj, kde jsme tenkrát vyhráli.

Momentálně hrajete za starší dorost Dukly?

Věkově jsem v mladším dorostu, ale trénuji se starším. Hraji střídavě za oba týmy. V lednu jsem hrál turnaj za starší, ligu hraji za mladší. Někdy i za starší. Záleží na tom, kolik jich zrovna je.

Máte možnost si ještě zahrát za Kutnou Horu? Vím, že v házené dobře fungují střídavé starty.

Ano, mám. Když se mi zápasy nekryjí s utkáními Dukly, tak si jdu vždy rád s chutí zahrát.

Jaký to je rozdíl hrát v Praze první ligu dorostu a v Kutné Hoře druhou?

Rozdíl tam je. Největší je v síle. Rozdíl je i v herní vyspělosti. Nejvíce je znát vyspělost jednotlivců. Ve druhé lize na tom nejsou hráči tak silově dobře jako v nejvyšší soutěži.

Jaké máte ambice v dorostu Dukly? Čeho nejvíce se tam dá dosáhnout?

Asi nějaký stabilní post. Musím dělat to, co trenéři chtějí. Chceme vyhrávat. Nejvíc můžu získat dorostenecký titul.

Co říkáte na trenérské zázemí v Dukle?

V našem klubu jsou trenéři, kteří mají vysokou úroveň. Starší dorost trénuje bývalý reprezentační trenér a trenér A-týmu Dukly, což je na tréninku znát. Je to opravdu na nejvyšší úrovni. Naučí nás to, co chtějí.

Jaké máte ambice a sny v házené?

Podobné ambice, jako má každý. Rád bych hrál v zahraničí a chtěl bych se házenou živit. Seniorský národní tým by byl velkým splněným snem.

V zahraničí máte na mysli německou ligu?

Ano. Třeba druhá nebo třetí Bundesliga není vůbec špatná soutěž. Jsou na úrovní naší extraligy. A dá se tam slušně vydělat.

Jaký typ hráče jste? Dáváte hodně branek?

Jsem hráč, který rád dává góly. Pendluji mezi střední a levou spojkou.

Máte nějaký házenkářský vzor?

Možná Schmidta. Hraje Bundesligu za Rhein-Neckar Löwen. Také pendluje mezi střední a levou spojkou.

Jak dokážete skloubit házenou se školou?

Ve škole mi vyhovují nejvíce, co mohou. Máme sedmkrát týdně trénink. Pětkrát odpoledne a dvakrát dopoledne. Ve škole mi povolili dopolední tréninky v úterý a čtvrtek. Je to těžké skloubit se školou. Z tréninku přijedete domů v devět hodin, pak se najíte, něco se naučíte do školy a jdete spát. Druhý den je škola a hned poté zase trénink. Takto je to celý týden dokola. O víkendu k tomu zápasy.

Takže asi vrcholová házená není sport pro jedničkáře.

Dá se to tak říct. Je to kolem trojek. Někdy i dvojky a čtyřky.

Ale prolézáte.

To ano, zase takový problém s házenou není. (smích)

Jak se na vás dívají vrstevníci? Házená u nás není sportem číslo jedna. Mladí dnes raději florbal nebo fotbal.

Když jsem byl na základní škole, tak lidé netušili, o jaký sport jde. Je fajn vidět lidi, kteří se dozvědí, co je házená. Začnou se o ní zajímat a baví je. Spolužačka mi dokonce řekla, že se přijede podívat na zápas, když jsme hráli s národním týmem v Praze.

V jaké kategorii jste hrál za národní tým?

Měli jsme dva srazy na podzim, kdy se vytvořil dvacetičlenný tým kluků ročníku narození 2000. Oficiálním týmem bude tato U17 v létě. V listopadu jsme nastoupili v Břvích na Turnaji čtyř zemí, kde jsme remizovali s Polskem a zbylé zápasy prohráli. Další sraz byl po Vánocích hned v lednu. Jeli jsme do Chorvatska na další mezinárodní turnaj, kde jsem dostal více prostoru, ale po druhém utkání jsem se zranil a poslední zápas jsem sledoval jen ze střídačky. Dvacátého čtvrtého dubna máme sraz v Jičíně, kde budou i ročníky narození 2001.

Za chlapi jste v Kutné Hoře ještě soutěžní zápas nehrál. Jak vidíte budoucnost Sparty poté, co město otevře novou sportovní halu?

O budoucnost strach nemám. Tím stylem, jakým Pepa Salák pracuje s mládeží, to vidím dobře. Nejmenším se věnuje v rámci her a postupně se tréninky zvedají. Věřím, že s novou halou budou tréninky zase o něčem jiném a vše půjde výš.