Boj o titul i záchranu. Úvodní polovina dlouhodobé části nejvyšší futsalové soutěže naplňuje předpoklady, s nimiž do sezony vstupovali oba středočeští zástupci. Zatímco ve Zruči nad Sázavou mají důvod ke spokojenosti, nad Kladenskými se stahující mračna.

V loni bronzovém Benagu před sezonou vyhlásili útok na finále a za svým záměrem tvrdě jdou. V tabulce jim patří druhé místo za několikanásobným mistrem z Chrudimi. Ten je také jediným přemožitelem Zručských v soutěži. V atraktivním televizním duelu vyhrál obhájce trofeje nejtěsnějším rozdílem. Týden předtím nedopadl podle představ ještě zápas na půdě brněnského Krokodýlu (1:1).

„V Chrudimi to byla nešťastná porážka, v utkání jsme měli minimálně na remízu. V Brně jsme měli vyhrát. Kromě těchto dvou zápasů jsem s mančaftem nadmíru spokojený," sumíruje úvodních jedenáct kol trenér Beni Simitči, který si pochvaluje především útočné pojetí hry, atraktivní pro fanoušky. Z toho někdy pramení také o něco průchodnější obrana, jako třeba v utkání s Kladnem (9:6).

O útočné síle Zruče asi nejlépe vypovídá trio hráčů na čele pořadí produktivity celé soutěže. Beni Simitčti za tím vidí i svou schopnost „vydolovat" z nově příchozích hráčů maximum. „Galvao je nejlepším střelcem, Marcelo přišel z Teplic po půl roce naštvaný, že jim nedopadlo finále, během měsíce se to otočilo a je nejlepším nahrávačem ligy. Zvedá se i Leonardo a všichni ostatní," těší Simitčiho zapracování posil.

Celkově podle něj sezona směřuje k velkému finále s Chrudimí, považovat ho za jisté si i přes šestibodový náskok na třetí Slavii zatím neodvažuje. „Míč je kulatý a sport ošidný. Futsal je zajímavý v tom, že během chvíle se může výsledek otočit. Do konce ledna očekávám, že na prvních dvou místech základní části bude rozhodnuto."

Už zmíněný duel s Chrudimí naznačil, že Benago letos může být úřadujícím šampionům rovnocenným soupeřem. „Hráčům jsem vytkl pouze první poločas, kdy proti zkušenému soupeři trochu nebyli ve své kůži a byli až moc nervózní. Druhý poločas jsme byli po zklidnění jednoznačně lepší, na šance i držení míče. Chybělo jen štěstí. Ale prohráli jsme se ctí," dodal Simitči, který tehdy nemocný protrpěl zápas u televize.

Tak špatnou bilanci sami nečekali
Zatímco Zruč pouze dvakrát ztratila, Kladno ve stejném počtu zápasů neodešlo s porážkou. Podařilo se mu to ve třetím a čtvrtém kole remízou s Plzní a vítězstvím nad Českou Lípou. Ve všech ostatních zápasech zůstala na kontě týmu nula, v posledních třech kolech i v kolonce střelců.

„Už před sezonou jsme po velkém oslabení věděli, že budeme hrát o záchranu, ale rozhodně jsem nečekal, že budeme po půl sezoně poslední," neskrývá hrající trenér Jiří Veselý zklamání nad čtyřbodovým vkladem do odvet. „Vůbec nic ale nevzdáváme a o záchranu se ještě popereme," dodává jedním dechem.

Nutné k tomu ovšem bude zlepšit především střeleckou potenci pohybující se aktuálně na chabém průměru dvou branek na zápas. „V týmu jsou pouze tři zkušení hráči, starší třiceti let. Každý z nich (kromě Veselého ještě Müller a Šnídl) má víc ligových startů než všichni mladí dohromady," vidí Jiří Veselý za neproměňováním střeleckých příležitostí hlavně nezkušenost.

Za pozitivní naopak považuje, že se tým dokáže do šancí dostat, a to i v zápasech se silnými protivníky. „Když vidím, co promění soupeř a my nedáme, v tom je ten rozdíl. Třeba na Slavii jsme netrefili za bezbrankového stavu prázdnou bránu a z protiútoku dostali gól. Přestože na tom v tréninku pracujeme, tak naše koncovka je žalostná. Z nevyzrálosti pak pramení také hrubé individuální chyby."

Stejné čtyři body, které má na kontě, dělí poslední tým od první nesestupové příčky patřící v poločase soutěže Hradci. Jiří Veselý je přesvědčený, že nejde o nepřekonatelný rozdíl. „Klíčová budou utkání v Lípě a doma s Hradcem. Když je zvládneme, tak je šance na záchranu velká."