„Naší ambicí je uspořádat pro české a moravské plachtaře týdenní klání, které se v budoucnu stane tradičním prvním závodem sezony. Chceme uspořádat soutěž, která bude v atraktivním prostředí Českomoravské vrchoviny opravdovým startem sezony a donutí každého pilota probrat se ze zimního spánku a připravit se na přicházející období,“ řekl člen organizačního štábu Tomáš Rendla, který se rovněž chystá soutěžit se svým motorizovaným větroněm.

Rendlův stroj ASW22BLE bude na zbraslavické soutěži patřit mezi „orchideje modrého nebe“ s největším rozpětím křídel (přes 26 metrů). Spolu s ostatními větroni ho zájemci mohou spatřit v soutěžních dnech při startech k disciplínám, které začínají okolo poledne.

Z domácího aeroklubu se na startovní rošt postaví dvanáctka větroňů. Mezi soutěžícími bude létat jediná žena, mistryně světa z roku 2003 Alena Netušilová, která se loni vrátila k plachtění po dvouleté mateřské přestávce a letos bude dokonce hájit české barvy na plachtařském mistrovství světa žen v maďarském Szegedu.

Mezi zbraslavickými borci bude tentokrát chybět Bronislav Smatana, který létá od Velkého pátku na desetidenní silně obsazené mezinárodní soutěži Pribina Cup ve slovenské Nitře.

Eva Maixnerová