Ve stavebnictví může jít o průlomovou novinku. „Operátor se v teple centrály vzdáleně připojí k potřebnému stroji a může začít velmi přesně pracovat. Navíc i v těžce přístupných prostorách. V některých případech je nákladnější doprava a práce experta na místě,“ nastiňuje Polčák.

Pro nejrealističtější simulátory je nutná kombinace s ovládacími prvky, jako je třeba snímání pohybu rukou nebo speciální křeslo. „Dokážeme zprostředkovat velmi realistický obraz. Kromě něj je možné díky dalšímu vybavení nasimulovat třeba i otřesy. Hlava i tělo pak realisticky reagují,“ upřesňuje.
Budoucnost VR
Polčák si umí představit uplatnění virtuální reality třeba v autoškolách. „Z letectví se technologie jednou posune dál. Třeba k věrným simulátorům aut. Aktuálně tam ale technologie nemá opodstatnění i kvůli zatím nižší ceně fyzické jízdy,“ vysvětluje.
Využití speciálních brýlí se ale nabízí v řadě dalších. „Virtuální realita slouží třeba při hodnocení konceptů nových aut. Zefektivní také manipulaci se satelity ve vesmíru, bez nutnosti nákladné cesty astronauta,“ zmiňuje. Díky brýlím mohou i architekti virtuálně procházet své návrhy.

Pilotům letadel při výcviku zprostředkovávají brýle věrný zážitek. „Pokud vypadne motor a věříte, že jste ve skutečném letadle, je to naprosto jiná situace. IQ vám padne na půlku a chováte se jinak. Pokud toto prožijete pětkrát na opravdu věrném simulátoru, jste pak na podobné situace schopný reagovat i ve skutečnosti,“ popisuje.
Revoluční posun? Už brzy
Technologie využívající virtuální realitu podle Polčáka nejsou bublinou, jak se mohlo v posledních letech zdát. „Dřívější názory, že sety se brzy budou prodávat stejně jako mobilní telefony, byly mylné. I proto si možná lidé myslí, že virtuální realita byla slepou uličkou. Není to pravda. Každá nadnárodní korporace technologii používá, třeba k návrhu produktů,“ říká.
Podle něj se blíží doba širšího využití revoluční technologie Micro LED. Ta nabízí vysoké rozlišení, přitom v rozměrově kompaktnějších a lehčích displejích. „Jejich cena je ještě astronomická, ale postupně padá. Technologie je už ověřená,“ konstatuje.

VRgineers vzniklo před pěti lety a ročně vyrobí stovky headsetů pro profesionály. Původně přitom měly brýle pro virtuální realitu sloužit jako turistická atrakce. Ještě před založením úspěšné firmy technologii směřoval Polčák s kolegy spíš k segmentu zábavy. Prostřednictvím brýlí pro virtuální realitu nabízeli průlet Prahou.