„Minulý rok byl opravdu super, Kutná Hora byla plná turistů. Lidé nejezdili do zahraničí a cestovali po Čechách. Navíc byla dobře vedená kampaň právě na podporu tuzemského cestovního ruchu,“ potvrdil Daniel Berka, který spolu s bratrem Michalem letos nově provozuje Hotel U Vlašského dvora.

Společně mají ve městě ještě bistro. „Co se týče letošní sezony, v dubnu máme obsazenost 55 procent, na červen a červenec zhruba 30 procent. Víkendy jsou plné a doufáme, že se postupně budou plnit termíny i přes týden,“ poznamenal Michal Berka.

S personálem prý problém nemají, zaměstnávají jednu recepční, dvě pokojské a zbytek řeší vlastními silami a brigádníky.

Oproti loňsku zůstaly ceny za ubytování stejné, nepromítlo se do nich zdražení energií ani ničeho dalšího. „Máme 19 pokojů a ceny můžeme přizpůsobovat třeba podle toho, jestli je zrovna o víkendu nějaká významná akce. Obecně vzato jsme ale nezdražili,“ dodal Berka.

Pivní průzkum Deníku: Cena za půllitr stoupá až k 60 korunám

Podobně situaci vnímají také provozovatelé Restaurace a penzionu Barbora. Ani tam si na loňskou sezonu stěžovat nemohou a i ta letošní prý vypadá optimisticky. „Když se loni v květnu rozvolnilo, sezona byla skvělá a lidé jezdili hodně. Doufáme, že tomu tak bude i letos. Víkendy máme plné skoro všechny až do konce prázdnin a postupně přibývá i rezervací v týdnu,“ uvedla Kateřina Brei. Zdražit prý ale lehce museli. „Ne kvůli covidu, ale v důsledku toho, co se děje teď,“ dodala.

Nejinak je tomu také ve vyhlášeném Penzionu Kutna, ke kterému provozovatelé letos nově otevřeli ještě stylový penzion Soukeníkův dům v centru Kutné Hory. „Sezona se pomalu rozjíždí, od května máme víkendy prakticky plné a postupně se plní i léto delšími, třeba týdenními pobyty. Na Kutně jsme nezdražili, Soukeníkův dům pojede první sezonu, tak jsme ceny nastavili nově,“ prozradila provozní Veronika Brixová.