Ti, kteří si přivstali, měli možnost spatřit to nejatraktivnější, co lze vidět ve slévárně, a sice tavbu v elektrické obloukové peci a odlití. Na bráně podniku museli být ráno, nejpozději patnáct minut před osmou hodinou.

„Působím tady čtyřicet let, tak jsem vzal moje čtyři vnoučata, abych jim to všechno ukázal,“ uvedl Jiří Novotný ze Suchdola. „Dědovo pracoviště se mi líbí, ale ještě nevím, jestli bych tady chtěl někdy dělat,“ nahlas se při dopolední procházce po továrním areálu zamyslel Lukáš Sýkora z Nebovid.

Společnost ČKD v současné době zaměstnává asi tisíc pět set lidí. Co se týká dělnických profesí, tak v necelých padesáti procentech se na výrobě podílejí cizinci. „Kvalifikovaní svářeči, obráběči kovů, provozní zámečníci a další podobné profese prostě na českém trhu práce nejsou, a přitom si u nás mohou vydělat i pětadvacet tisíc korun. S agenturami jsme tak nasmlouvali výpomoc ze Slovenska, Polska, Ruska, Běloruska, ale i ze Srbska, Mongolska či Vietnamu,“ sdělil personální ředitel Karel Krenk.

„Vzhledem k tomu, že zaměstnanecký kmen stárne, průměrný věk je nyní pětačtyřicet let, máme zájem o mladé lidi, a proto studentům nabízíme například stipendijní program. Ovšem současná atmosféra v České republice je taková, že děti a jejich rodiče dávají ve vzdělání přednost spíše ekonomickému směru, než technickému,“ zalitoval Krenk.

Dny otevřených dveří pořádá společnost ČKD pravidelně od roku 2000.