Kvůli nezaplaceným pohledávkám se strojírenská firma dostala do insolvenčního řízení, ale právě díky soudem vyhlášenému moratoriu je do 20. ledna příštího roku „hájená“.

„Někteří z našich věřitelů začali být nervózní, přestože s námi strávili posledních dvacet měsíců krize. Začali na nás tlačit, abychom než začneme investovat peníze do budoucnosti, nejprve urychleně zaplatili pohledávky, které tady mají z minulosti,“ konstatoval generální ředitel společnosti ČKD Kutná Hora Pavel Krenk.

Návrh na insolvenční řízení podala firma Tepelná zařízení Fík, které ČKD dluží zhruba šest milionů korun, a následně i další společnosti.

„Statutu moratoria jsme se rozhodli využít právě i proto, že chceme spolupracovat na stejných podmínkách se všemi věřiteli,“ pokračoval Pavel Krenk.

Věřitelů jsou ale desítky. Jedním z největších jsou banky. U nich se dlužná částka pohybuje podle Krenka kolem 300 milionů korun. Ve finančních problémech se ČKD ocitlo podle Krenkova vyjádření v době celosvětové krize z týdne na týden začátkem roku 2009, kdy firmě vypadli klíčoví zákazníci z celého světa.

„Dostali jsme se do hlubokých problémů a nebyli jsme schopní je řešit vlastními opatřeními. Zakázky nám spadly o padesát až šedesát procent,“ popsal Krenk. Od poloviny letošního roku se prý situace obrátila.