V dubnu letošního roku se rozhodl odejít. Zavadil byl pracovníkem rozměrové kontroly v cídírně podniku.

Jak řekl, krize se začala promítat v ČKD na konci roku 2008 krácením prémií, pak se začalo propouštět, kdy začalo ubývat zakázek a práce.

„Na podzim loňského roku začali vyplácet mzdy po půlkách. Konkrétní informace o výplatách jsme neměli a vedení před nás jako řadové zaměstnance předstoupilo poprvé až před koncem loňského roku,“ dodal Zavadil.

Management podle Zavadilových slov tehdy informoval lidi o tom, že budou mzdy vypláceny po třetinách. Další schůzka mezi vedením a zaměstnanci se údajně měla uskutečnit ještě do konce roku. Nic takové se však prý nestalo.

Vyjádření bývalého zaměstnance generální ředitel ČKD Pavel Krenk odmítl komentovat.

„Na začátku tohoto roku proběhla ve fabrice stávka. Ta ale skončila fiaskem. Někdo z vedení tehdy přišel a řekl, že jestli nezačnou lidi pracovat, nebudou mít ten den zaplacený. Zaměstnanci se zalekli a šli pracovat,“ posmutněle vyprávěl Zavadil.

O žádné takové stávce však Krenk neví. „To je pro mě novinka. Pokud by někdo organizoval stávku, tak mu s ní se svými zkušenostmi rád pomohu,“ řekl Krenk.

Po stávce prý management sliboval zlepšení situace. Výplaty se měly začít doplácet a termíny se zkracovat. Nic však podle všeho nezlepšilo. Ředitel firmy si myslí opak.

„Myslím si, že za tyhle poslední dva měsíce došlo ke zkrácení skluzu, který tam vůči lidem máme,“ řekl už v pondělí Krenk.

Nedostatek peněz a přístup vedení dohnali koncem dubna Zavadila k podání výpovědi.

Zlepšení slibovalo vedení podle Zavadilových slov také v dubnu. „Bylo slíbeno, že březnová výplata bude doplacená do čtvrtého června,“ už s ironickým úsměvem poznamenal Zavadil. Světe div se, ale nic takového se nestalo. Ve čtvrtek třetího června Zavadilovi teprve přišla druhé třetina březnové výplaty. „Ve středu jsem volal na fabriku panu Štočkovi. Řekl mi, že březen bude vyplacen nejpozději do pondělí či úterý následující týden,“ vyprávěl Zavadil.

Tuto informaci potvrdil i Miroslav Štoček z ekonomického oddělení ČKD: „Ano, březnové výplaty budou doplaceny začátkem příštího týdne.“

A jak je to s odbory ve firmě? Je pravda, co řekl Krenk v pondělí? „Podle mě to zatím vypadá tak, že zaměstnanci nepotřebují nikoho, kdo by jim překládal, co vlastně chtějí,“ uvedl Krenk.

Zavadil hovoří jinak. „Lidi ve fabrice po odborech volají, ale nejsou schopni je založit. Každý se bojí, a pokud si začne vyskakovat, tak je vyhozen, dán na horší práci nebo mu jsou vzaty například příplatky,“ doplnil Zavadil.