„Začátkem devadesátých let bylo na okrese Kutná Hora dvacet tisíc dojnic. V současné době je počet zhruba osm a půl tisíce, a to patříme k okresům, kde je dojnic nejvíce,“ poukázal na klesající stavy chovů dobytka veterinář z Uhlířských Janovic Miloslav Černík. „Šest korun za litr mléka jsou nedostatečné. Drobné farmy se v důsledku toho zavírají. Je to nerentabilní,“ poznamenal Miloslav Černík.
Šanci udržet se tak mají zejména velké zemědělské podniky, které dodávají několik tisíc litrů mléka denně, což však není příliš dobré pro stabilitu venkova obecně. „Zatím se nechystáme končit, ale cena mléka je hrozná,“ uvedl drobný chovatel Pavel Kmoch ze Staňkovic, který pocítil oproti loňskému roku pokles tržby až o 40 procent. Dle jeho slov však počet svého dvacetihlavého stáda zatím snižovat nehodlá.
Ani situace velkého zemědělského podniku jako je ZAS Úžice není příznivá. „Čtyři a půl měsíce jsme dodávali mléko za pět korun. Středočeské odbytové družstvo nám částečně kompenzovalo ztrátu tím, že nám doplácelo asi pětašedesát haléřů na litr. Za půl roku jsme na mléku prodělali jako podnik přibližně deset milionů korun oproti roku předchozímu, kdy byla cena za litr deset korun čtyřicet haléřů,“ objasnil situaci Pavel Jirovský, ředitel podniku.
„Od února tohoto roku do konce října máme v plánu zlikvidovat vaznou stáj, kde bylo pětaosmdesát kusů dobytka. Čtyři zaměstnanci podniku z tohoto důvodu nemají práci od října jistou,“ poznamenal ještě k důsledkům nízkých výkupních cen mléka ředitel podniku.