Podniky z Kutnohorska se k této formě protestu ale nepřipojí. Usnesl se na tom i kutnohorský zemědělský svaz. Jak ale zdůraznil jeho předseda Antonín Šárovec, místní farmáři protestující kolegy podporují. Situace na trhu mléka je podle nich skutečně katastrofální a dlouhodobě neudržitelná.

„Ale protože okres Kutná Hora je zvláštní v tom, že větší část zdejších zemědělských podniků mléko nevyrábí, neviděli jsme jako účelné, abychom přistoupili k podobným akcím jako například na Vysočině nebo v Plzeňském kraji,“ řekl Šárovec.

Dalším, a možná ještě důležitějším důvodem je ale fakt, že kutnohorští a obecně středočeští zemědělci si šetří síly na demonstrace, k nimž se chystají přistoupit při příležitosti schvalování státního rozpočtu. Ten je totiž podle kutnohorských zemědělců navržen tak, že je pro ně nepřijatelný doslova z hlediska jejich existence.

Stanou Kutnohoráci před úřadem vlády?

„Rozpočet se bude schvalovat koncem listopadu v parlamentu. V tuto dobu je třeba zúčastnit se ve větším počtu demonstrací v Praze,“ prohlásil Šárovec s tím, že čeští zemědělci tak převezmou iniciativu za moravské kolegy, kteří jsou v současné době zaměstnáni právě protestními akcemi s vyléváním mléka. Hodlají se prý zúčastnit protestních akcí v Praze včetně demonstrací před úřadem vlády.

I nedoceněné mléko je zdrojem příjmu

Nepřidávat se k „mlékovým“ protestům jsou v souladu s uvedeným usnesením připraveni i další zemědělci z regionu. „K žádné takové akci se nechystáme. Ačkoliv je mléko prodávané pod cenou, je pro nás také zdrojem příjmu. Zatím neztrácíme naději a stále doufáme, že se situace na trhu zlepší. Podle avizovaných informací by totiž k mírnému zlepšení dojít mělo. V posledním období se výkupní cena už dokonce mírně zvýšila – i když o pouhý desetník,“ řekl Luděk Radil ze Zemědělského družstva Vysočina Zbýšov.

„Domnívám se, že v současné době nemají tyto akce význam a věci by neprospěly,“ šel ještě dál Otakar Zachař ze Zemědělského obchodního družstva Úmonín.

Pochybnosti o vhodnosti tohoto druhu protestu ale vyjádřil i předseda Zemědělského svazu Šárovec. „Uvědomujeme si, že je to do jisté míry kontraproduktivní. Že si lidé řeknou: „Když to vylévají, tak na tom nejsou ještě tak špatně, protože nepotřebují prodat to mléko“,“ zauvažoval.

Zároveň ale poukázal na drtivý dopad, jaký bude mít současná situace zemědělců na zaměstnanost na venkově a také na vývoj řady průmyslových odvětví od potravinářských až po strojírenské.