Těch bylo v lednu 216, což je nejméně od ledna roku 2005, kdy úřad evidoval 214 nabídek k práci. Míra nezaměstnanosti dosahuje 7,65 procent.

Na zmíněných číslech se projevilo propouštění v místních podnicích. Čtyřicet lidí propustila v lednu například firma TRW autoelektrika, dvaatřicet lidí přišlo o práci ve firmě Start People a po sedmnácti zaměstnancích propustily společnosti Foxconn Kutná Hora a ČKD. O práci přišlo také dvaapadesát osob samostatně výdělečně činných.

Konkrétně ve firmě Foxconn je ale situace lepší, než se očekávalo. „Foxconn je jedním z mála podniků, který přijímá. Hlásí zhruba sedmdesát volných míst s nástupem od poloviny března,“ podotkl ředitel kutnohorského úřadu práce Václav Kaše. Fakt, že v podniku k žádnému masivnímu propouštění nedochází, potvrdil i ředitel Jan Černý. „Z poměru nových smluv a výpovědí, které podepisuji, je patrné, že k žádnému radikálnímu úbytku zaměstnanců nedochází,“ uvedl.

Drama neavizuje ani generální ředitel kutnohorské ČKD Pavel Krenk, byť podnik recesi pocítil a především ve strojírenské části výroby k propouštění došlo. „Výroba ve slévárně klesla zhruba na šestapadesát procent, ve strojírnách dokonce pod padesát, ale situace se zlepšuje,“ uvedl ředitel s tím, že s podobnými výsledky se v souvislosti s hospodářskou situací víceméně počítalo.

Pro firmu bude mít také význam zakázka, uzavřená s provozovatelem ruských drah na výrobu nových železničních vagonů. Zde existuje sice podepsaná smlouva, ale ke kontraktu vzhledem k situaci v ruském průmyslu zatím nedošlo. „Zakázka má velký význam především pro budějovickou ČKD. Pro nás by se jednalo spíše o příjemné přilepšení,“ konstatoval však generální ředitel „Kolbenky“ Pavel Krenk.

Z obcí regionu je nejvyšší míra nezaměstnanosti – 18,75 % – v Čejkovicích, kde však trvale žije pouhých šestnáct ekonomicky aktivních obyvatel. Naopak v Bludově a Sudějově je míra nezaměstnanosti nulová. Jaká situace panuje v městech, najdete v následující tabulce.

Míra nezaměstnanosti v městech regionu
Kutná Hora 7,20 %
Čáslav 7,49 %
Zruč nad Sázavou 7,80%
Uhlířské Janovice 6,62 %