Ředitel Úřadu práce v Kutné Hoře Václav Kaše je však přesto relativně optimistický. „Situace je v současné době poměrně stabilní, nezhoršuje se. V minulých letech však už od března začínali přibývat sezonní místa a ubývat uchazeči. Teď je stav setrvalý, ale nezhoršuje se to,“ uvedl s tím, že vliv finanční recese je přece jen znatelný.
Že firma má to nejhorší za sebou, věří i Pavel Krenk, generální ředitel podniku ČKD Kutná Hora, jednoho ze dvou největších zaměstnavatelů v regionu. „Nejtěžší byly první tři měsíce roku,“ sdělil Krenk, podle jehož odhadu muselo z firmy v průběhu tohoto období odejít okolo dvou set zaměstnanců.
Jak dodal, na situaci v podniku se promítlo také zpomalení vyřizování některých zakázek, například v Rusku. „Protistrana nám kontrakty potvrdila, teď nám dokonce poskytli další část financování. Je to živé, ale nemá to tu dynamiku, kterou jsme očekávali,“ dodal Pavel Krenk.
Jak upřesnil personální ředitel firmy Karel Krenk, o polovinu se v ČKD snížil počet zahraničních pracovníků. Výrazně zeštíhlela také administrativa. Firma navíc omezila pracovní dobu: pátky jsou volné.
Personální ředitel také upozornil na to, že současný stav neznamená, že by firma nepřijímala nové zaměstnance. „Pro některé slévárenské profese se nám zájemci na trhu práce na Kutnohorsku dokonce vůbec neobjevují,“ poznamenal.
K propouštění v ČKD došlo v obou částech výroby – jak slévárenské, tak strojírenské. Na druhou jmenovanou tíživě dopadlo například ukončení zakázek ze strany společnosti Volvo.
Přesná čísla propuštěných nechtěla sdělit Zuzana Kavanová z personálního oddělení továrny Philip Morris ČR v Kutné Hoře. „Máme plný stav, momentálně žádné lidi nenabíráme. Naše potřeby pro výrobu máme plně pokryty. Výhledově na tento rok nebudeme mít žádná volná místa do výroby,“ řekla.