Míra nezaměstnanosti v březnu byla nižší než v únoru, snížila se o osm setin procentního bodu na 10,27 procenta, oznámil Úřad práce na Kutnohorsku.

Odborníci podobný vývoj očekávali. Podle ředitele úřadu Václava Kaše dochází k poklesu nezaměstnanosti v tomto ročním období každý rok. Zároveň lze podle něj ale očekávat, že míra poklesu bude letos nižší, než bývá obvyklé. „Určitý pokles je ale v souvislosti se zahájením sozonních prací a dalšími faktory tradiční,“ uzavřel Kaše.

Největší nezaměstnanost je v Košicích, nejmenší v Opatovicích I

Úřad práce ke konci března evidoval 4 155 uchazečů o zaměstnání. Je to o čtyřicet šest méně, než v únoru. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku je ale jejich počet vyšší o 285 osob.

V létě se očekává, že na trh přijdou absolventi a na podzim lze čekat opět nárůst nezaměstnanosti. Ekonomika podle odborníků sice roste, ale nedokáže vytvářet dostatek nových pracovních míst. Zlepšení se dá čekat až v příštím roce. Rovněž odboráři se domnívají, že pokles nezaměstnanosti je pouze dočasný.

Nejvyšší míra nezaměstnanosti v regionu je v Košicích, kde dosáhla výše 26,32 procenta. Naopak obcí, která má na okrese nezaměstnanost ze všech nejnižší, jsou Opatovice I. Zde dosahuje její míra výše pouhých 2,04 procenta.

Firma: Situace je stabilizovaná

„V současné době ani nenabíráme ani nepropouštíme. Nedávno jsme nabírali sedm operátorů a recepční. Jediná pozice, kterou máme otevřenou, je pozice manažera kvality. Takže stav je stabilizovaný,“ sdělil personální manažer jedné z firem na Kutnohorsku.