VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Problémy nám dělá nekalá konkurence

KUTNOHORSKO - Náš seriál: Dvakrát tucet otázek pro podnikatele na Kutnohorsku, tentokrát odpovídá Miroslav Perný, spolumajitel firmy poskytující laboratorní služby.

17.4.2007
SDÍLEJ:

Ing. Miroslav Perný.Foto: DENÍK/Radek Kolínský

O podnikání

Kdo nebo co nejvíc škodí podnikatelům?
Po revoluci se neviditelná ruka trhu posunula do jednoho extrému, kdy se vytvořilo prostředí, kterého využili „podnikatelé“, kteří rychle zbohatli, ale poctivou prací to tak rychle být nemohlo. Takže, když se dnes řekne podnikatel, má to bohužel určitý pejorativní akcent. Pak se ruka trhu posunula do druhého extrému, který mi někdy připadá, že se vracíme zpět k socialismu. Za pomoci EU byl vybudován systém dotací a podpor, který nemůže vytvářet rovné podmínky k podnikání pro všechny, je tedy nespravedlivý.

Jste vědma. Jaká je budoucnost drobného podnikání? Prosím, maximálně 3 slova.
Asi nic moc.

Kdybyste měl tu moc, co byste hned změnil ve prospěch drobného podnikání?
Ono podnikání v každém oboru má asi svá specifika. V našem oboru je velikým problémem nekalá konkurence, kterou nám buduje stát za naše daně. Existují sítě laboratoří, které jsou nějakým způsobem dotovány a budovány státem. Jistěže stát k výkonu dohledu a kontrol nějaké laboratoře potřebuje, ale myslím, že by jich nemuselo být tolik a měly by mít přesně vymezené pole působnosti a zákaz vstupu do tržního prostředí. Je paradoxem, že se státem podporované laboratoře ucházejí o státní zakázky, kdo je v takovéto soutěži ve výhodě je nasnadě. My jako drobní podnikatelé si musíme tvrdě vydělat na nákladné přístrojové vybavení, platy zaměstnanců, odvody, daně, energie a tak dále, ale zbývá na nás mnohdy jen práce, která je málo lukrativní.

Dá se v Česku podnikat s korunou v kapse?
Pokud je to ta první, tak ano, ale pokud je to ta poslední, tak to už je pozdě.

Co bylo hlavním motivem, proč jste začal podnikat?
Nutnost. Jako laboratoř jsme byli součástí Ústavu nerostných surovin, a.s., později jsme byli dceřinnou společností této akciovky. A ta nás tehdy svazovala, neměli jsme od ní přísun zakázek, ale museli jsme přispívat do společné kasy, nedávalo nám to možnost rozvoje. Měli jsme s kolegou dvě možnosti: buďto to „zapíchnout“ a nechat se zaměstnat někde jinde, nebo vzít kontrolu do vlastních rukou a naopak zaměstnat naše dlouholeté kolegy. Nevěděli jsme jak to dopadne, ale to vlastně nevíme ani dnes, i když samostatně fungujeme už asi šest let.

Co děláte pro to, abyste získal a udržel dobrého zaměstnance?
Myslím, že všichni naši zaměstnanci jsou dobří. Jsme dlouholetí kolegové. Na jedné lodi jsme v minulosti zažili dost nepříznivého a ani v současné době to není vždy procházka růžovým sadem. Ale my si práce našich zaměstnanců vážíme, bez nich by to nešlo. Vzájemně si důvěřujeme a vycházíme si vstříc, myslím, že všichni chápou, že musíme táhnout za jeden provaz a když se to povede, je to ku prospěchu všem.

Prověřujete své zaměstnance? Jak?
Abychom se dívali lidem do tašek při odchodu z práce, tak to není zapotřebí. Nemáme dokonce ani „píchačky“, příchody a odchody si každý zapisuje do sešitu, nejsme „minutáři“. Stejně každý ví, že svou práci musí dobře a včas udělat, jinak by to už dávno nefungovalo. Jiná věc je prověřování odbornosti, a kvality práce - to je přirozenou součástí systému kvality akreditované laboratoře, bez toho se neobejdeme. Takové kontroly provádíme pravidelně, vedeme o nich záznamy a ty pak předkládáme akreditačnímu orgánu, kterým je Český institut pro akreditaci, o.p.s.

Jaký formulář byste nejraději vymazal z těch povinných?
S formuláři příliš do styku nepřicházím, o to se stará můj kolega, za to mu patří veliký dík. Já se s formuláři moc nedovedu vyrovnat, takže bych je vymazal všechny.

Kdybyste měl charakterizovat dobrého podnikatele, jaké přídavné jméno vás napadne jako první?
Odvážný.

Úspěch. Co vás napadne při vyslovení tohoto slova?
Asi stav, že vše pokračuje správným směrem s výhledem k přiměřenému rozvoji a stabilitě firmy.

Kdyby vám někdo umožnil zahraniční stáž, kam byste se jel nejraději učit a proč?
Takovou stáž jsme s kolegou absolvovali ve Švýcarsku v první polovině devadesátých let. Týkalo se to široké oblasti životního prostředí, způsobů nakládání s odpady a jejich třídění, provádění monitoringu různých složek životního prostředí, provádění laboratorních kontrol a tak dále. V té době jsme viděli pro nás mnoho nezvyklých věcí. U nás teprve vznikala environmentální legislativa. Nakládání s odpady bylo v plenkách, zabezpečené skládky teprve vznikaly, uváděly se do provozu první spalovny a s tříděním odpadu se jen experimentovalo. Bylo by jistě zajímavé po těch více než deseti letech porovnat vývoj v této oblasti u nás a ve Švýcarsku.

Jaký obor podnikání má podle vás největší šanci přežít a proč?
Chtělo by se mi říci, že každé poctivé podnikání, ale když se tak kolem rozhlédnu a vzpomenu si na některé naše zkušenosti, tak nevím…

O sobě

Co vám dělá největší radost?
Když všechno funguje jak má, je dost práce a v laboratoři to bublá a hučí (a taky trochu smrdí).

Z čeho jste smutný?
Když to jenom smrdí.

Kam byste jel na dovolenou?
Především tam, kde je málo lidí, ticho, klid příroda.

Koho byste si s sebou vzal a proč?
Manželku, aby si mě užila.

Jaké tři věci byste si vzal na pustý ostrov?
Tři fotoaparáty. Ale na pustý ostrov zatím nemůžu, mám jen dva.

Jaká kniha patří mezi vaše oblíbené?
V mládí jsem měl mnoho oblíbených knih, hluboký dojem ve mně zanechal Dostojevský, ale některá díla nemám dodnes dočtená, třeba se k tomu Idiotovi také časem dopracuji.

Jaký film byste čtenářům doporučil?
Dnes je veliká záplava různých druhů filmů, na DVD se dá sehnat již hodně věcí. Občas si něco pustím, ale třeba takové „Petrolejové lampy“ s Čepkem na DVD zatím nejsou a „Markéta Lazarová“ asi taky ne. Pořizuji si občas tituly, které vydávají Levné knihy. Jsou to klasické filmy od Bergmana, Antonioniho, Feliniho a tak dále, jeden titul za 99,- Kč s DPH. Vřele doporučuji. Ale nejhlubší dojem ve mne zanechal film, který jsem viděl již před mnoha a mnoha lety v kině náročného diváka. Jmenoval se „Balada o Narajamě“ (nevím, je-li to úplně přesně). Byl to myslím japonský film. Nejdrsnější a nejhlubší, který jsem kdy viděl. Tak bych doporučil Levným knihám, ať ho někde seženou a vydají na DVD, abych ho pak mohl doporučit čtenářům.

Kdy jste byl naposledy v divadle?
Byly časy, kdy jsem chodil dost do divadla. Pak byly časy, kdy jsem chodil málo do divadla. Pak byly časy, kdy jsem se (někdy) vracel z práce a lidi šli do divadla. A teď jsou časy, že když se (někdy) vracím z práce, lidi se vracejí z divadla. Ale divadlo mám rád, před nedávnem mě popadla touha vidět něco pěkného v Praze. Zalovil jsem na internetu, ale všechno bylo na čtvrt roku vyprodané. Takže jsem zase nikde nebyl.

Oblíbené jídlo?
Všechno dobré a dobré je snad všechno.

Oblíbený nápoj?
Víno. Především červené, ale i bílé, proč ne? Především moravská a slovenská vína, velmi dobré je kupodivu i víno z Kutné Hory. Takové ty atraktivní dovozy z Austrálie, Chile a Jihoafrické republiky jsou málo zajímavé, vína z Moravy jsou chytřejší.

Máte den volna, co budete dělat?
Asi fotit.

Na jakou charitativní činnost jste přispěl?
Občas nějakou tou esemeskou, před Vánoci každoročně kupujeme přání od tělesně postižených výtvarníků a v nedávné době jsme přispěli na charitu v Kutné Hoře.

17.4.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Řemeslné práce - Řemeslné práce Švadlena 14 200 Kč

Švadleny, šičky, vyšívači a pracovníci v příbuzných oborech šič - šička - čalouník - autočalouník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14200 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Upřesňující informace: manuální zručnost, zodpovědnost, spolehlivost., Nabízíme: prémie., V případě zájmu se hlaste telefonicky (Po-Pá, 8:00-15:00), nebo e-mailem. , Osobní setkání možné pouze po předchozí dohodě., Místo výkonu práce: Masarykova 59, Kutná Hora. Pracoviště: Ed-element design s.r.o. p., Masarykova, č.p. 59, 284 01 Kutná Hora 1. Informace: Milan Vočadlo, +420 722 902 469.

Výroba - Výroba Kvalitáři a testovači výrobků 19 100 Kč

Kvalitáři a testovači výrobků, laboranti (kromě potravin a nápojů) Operátor testování. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19100 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: . Pracoviště: Foxconn technology cz s.r.o., 284 01 Kutná Hora 1. Informace: Jana Růžičková, +420 733 593 414.

Gastronomie - Gastronomie Pomocníci v kuchyni 16 000 Kč

Pomocníci v kuchyni Pomocná síla v kuchyni. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: V případě zájmu se hlaste telefonicky nebo osobně., Místo výkonu práce: Palackého nám. 90, Kutná Hora. Pracoviště: Rostislav tapfer, Palackého náměstí, č.p. 90, 284 01 Kutná Hora 1. Informace: Rostislav Tapfer, +420 608 222 465.

Výroba - Výroba Technici elektronici přístrojů, strojů a 17 900 Kč

Technici elektronici přístrojů, strojů a zařízení Technici. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17900 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: Pozice je zodpovědná za zákaznický servis v oddělení oprav HP serverů a jejím cílem je zefektivnění procesu opravy HP server, vyřizování stížností a získávání informací o reklamacích od zákazníka. Dále je pozice zodpovědná za zaškolení celého týmu techniků, opravářů na tuto problematiku. Požadujeme orientaci v IT oblasti, znalost hardwaru a software, znalost z oblasti management kvality, zkušenosti z výrobní společnosti, znalost anglického jazyka a znalosti zlepšovacích procesů ve výrobní společnosti.. Pracoviště: Foxconn technology cz s.r.o., 284 01 Kutná Hora 1. Informace: Kateřina Kounická, +420 735 198 910.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 16. července 2018

Tři šelmy na útěku a zbytečná smrt pod koly expresu: prohlédněte si videa dne

Tygříci - kutnohorští karatisté.
3

Náš oddíl má podporu české špičky karate, prozradil Ladislav Exner

Celníci vyšetřují Berouska i Vietnamce z tržnice SAPA. Zabíjeli tygry na maso

V honosném sídle Ludvíka Berouska - Zooparku Bašť - v pondělí způsobil pořádný "cirkus" zásah policie a celníků. Na člena známého cirkusového klanu si vyšetřovatelé posvítili, protože mají podezření, že spolu s dalšími kumpány neoprávněné nakládali s volně žijícími chráněnými živočichy. Nejspíš Berousek prodával Vietnamcům tygry do restaurací.

Díky penězům z dotace se obce zazelenají víc a lépe

Střední Čechy – Peníze na výsadbu dřevin, kosení trávy, ale třena i údržbu porostů pasením získá od ministerstva životního prostředí sedm středočeských obcí a měst. V pondělí to připomněl krajský úřad. S tím, že Bukovany, Lysá nad Labem, Stratov, Dubno, Milčice, Petrovice a Mníšek pod Brdy jsou mezi úspěšnými žadateli o dotace z Programu péče o krajinu B v rámci podprogramu zlepšení dochovaného přírodního a krajinného prostředí.

Tylova herecká škola natáčela film na Kaňku

Kutná Hora /FOTOGALERIE/ - Film s názvem Král natáčela Tylova herecká škola v Mozaice na kutnohorském Kaňku a v jeho okolí od soboty 7. července. Poslední klapka padla v sobotu 14. července.

POSLEDNÍ ROZLOUČENÍ: Smuteční obřady na Kutnohorsku

Kutnohorsko - Zarmoucení pozůstalí se v týdnu od 16. do 22. července naposledy rozloučí se svými blízkými.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT