VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Problémy nám dělá nekalá konkurence

KUTNOHORSKO - Náš seriál: Dvakrát tucet otázek pro podnikatele na Kutnohorsku, tentokrát odpovídá Miroslav Perný, spolumajitel firmy poskytující laboratorní služby.

17.4.2007
SDÍLEJ:

Ing. Miroslav Perný.Foto: DENÍK/Radek Kolínský

O podnikání

Kdo nebo co nejvíc škodí podnikatelům?
Po revoluci se neviditelná ruka trhu posunula do jednoho extrému, kdy se vytvořilo prostředí, kterého využili „podnikatelé“, kteří rychle zbohatli, ale poctivou prací to tak rychle být nemohlo. Takže, když se dnes řekne podnikatel, má to bohužel určitý pejorativní akcent. Pak se ruka trhu posunula do druhého extrému, který mi někdy připadá, že se vracíme zpět k socialismu. Za pomoci EU byl vybudován systém dotací a podpor, který nemůže vytvářet rovné podmínky k podnikání pro všechny, je tedy nespravedlivý.

Jste vědma. Jaká je budoucnost drobného podnikání? Prosím, maximálně 3 slova.
Asi nic moc.

Kdybyste měl tu moc, co byste hned změnil ve prospěch drobného podnikání?
Ono podnikání v každém oboru má asi svá specifika. V našem oboru je velikým problémem nekalá konkurence, kterou nám buduje stát za naše daně. Existují sítě laboratoří, které jsou nějakým způsobem dotovány a budovány státem. Jistěže stát k výkonu dohledu a kontrol nějaké laboratoře potřebuje, ale myslím, že by jich nemuselo být tolik a měly by mít přesně vymezené pole působnosti a zákaz vstupu do tržního prostředí. Je paradoxem, že se státem podporované laboratoře ucházejí o státní zakázky, kdo je v takovéto soutěži ve výhodě je nasnadě. My jako drobní podnikatelé si musíme tvrdě vydělat na nákladné přístrojové vybavení, platy zaměstnanců, odvody, daně, energie a tak dále, ale zbývá na nás mnohdy jen práce, která je málo lukrativní.

Dá se v Česku podnikat s korunou v kapse?
Pokud je to ta první, tak ano, ale pokud je to ta poslední, tak to už je pozdě.

Co bylo hlavním motivem, proč jste začal podnikat?
Nutnost. Jako laboratoř jsme byli součástí Ústavu nerostných surovin, a.s., později jsme byli dceřinnou společností této akciovky. A ta nás tehdy svazovala, neměli jsme od ní přísun zakázek, ale museli jsme přispívat do společné kasy, nedávalo nám to možnost rozvoje. Měli jsme s kolegou dvě možnosti: buďto to „zapíchnout“ a nechat se zaměstnat někde jinde, nebo vzít kontrolu do vlastních rukou a naopak zaměstnat naše dlouholeté kolegy. Nevěděli jsme jak to dopadne, ale to vlastně nevíme ani dnes, i když samostatně fungujeme už asi šest let.

Co děláte pro to, abyste získal a udržel dobrého zaměstnance?
Myslím, že všichni naši zaměstnanci jsou dobří. Jsme dlouholetí kolegové. Na jedné lodi jsme v minulosti zažili dost nepříznivého a ani v současné době to není vždy procházka růžovým sadem. Ale my si práce našich zaměstnanců vážíme, bez nich by to nešlo. Vzájemně si důvěřujeme a vycházíme si vstříc, myslím, že všichni chápou, že musíme táhnout za jeden provaz a když se to povede, je to ku prospěchu všem.

Prověřujete své zaměstnance? Jak?
Abychom se dívali lidem do tašek při odchodu z práce, tak to není zapotřebí. Nemáme dokonce ani „píchačky“, příchody a odchody si každý zapisuje do sešitu, nejsme „minutáři“. Stejně každý ví, že svou práci musí dobře a včas udělat, jinak by to už dávno nefungovalo. Jiná věc je prověřování odbornosti, a kvality práce - to je přirozenou součástí systému kvality akreditované laboratoře, bez toho se neobejdeme. Takové kontroly provádíme pravidelně, vedeme o nich záznamy a ty pak předkládáme akreditačnímu orgánu, kterým je Český institut pro akreditaci, o.p.s.

Jaký formulář byste nejraději vymazal z těch povinných?
S formuláři příliš do styku nepřicházím, o to se stará můj kolega, za to mu patří veliký dík. Já se s formuláři moc nedovedu vyrovnat, takže bych je vymazal všechny.

Kdybyste měl charakterizovat dobrého podnikatele, jaké přídavné jméno vás napadne jako první?
Odvážný.

Úspěch. Co vás napadne při vyslovení tohoto slova?
Asi stav, že vše pokračuje správným směrem s výhledem k přiměřenému rozvoji a stabilitě firmy.

Kdyby vám někdo umožnil zahraniční stáž, kam byste se jel nejraději učit a proč?
Takovou stáž jsme s kolegou absolvovali ve Švýcarsku v první polovině devadesátých let. Týkalo se to široké oblasti životního prostředí, způsobů nakládání s odpady a jejich třídění, provádění monitoringu různých složek životního prostředí, provádění laboratorních kontrol a tak dále. V té době jsme viděli pro nás mnoho nezvyklých věcí. U nás teprve vznikala environmentální legislativa. Nakládání s odpady bylo v plenkách, zabezpečené skládky teprve vznikaly, uváděly se do provozu první spalovny a s tříděním odpadu se jen experimentovalo. Bylo by jistě zajímavé po těch více než deseti letech porovnat vývoj v této oblasti u nás a ve Švýcarsku.

Jaký obor podnikání má podle vás největší šanci přežít a proč?
Chtělo by se mi říci, že každé poctivé podnikání, ale když se tak kolem rozhlédnu a vzpomenu si na některé naše zkušenosti, tak nevím…

O sobě

Co vám dělá největší radost?
Když všechno funguje jak má, je dost práce a v laboratoři to bublá a hučí (a taky trochu smrdí).

Z čeho jste smutný?
Když to jenom smrdí.

Kam byste jel na dovolenou?
Především tam, kde je málo lidí, ticho, klid příroda.

Koho byste si s sebou vzal a proč?
Manželku, aby si mě užila.

Jaké tři věci byste si vzal na pustý ostrov?
Tři fotoaparáty. Ale na pustý ostrov zatím nemůžu, mám jen dva.

Jaká kniha patří mezi vaše oblíbené?
V mládí jsem měl mnoho oblíbených knih, hluboký dojem ve mně zanechal Dostojevský, ale některá díla nemám dodnes dočtená, třeba se k tomu Idiotovi také časem dopracuji.

Jaký film byste čtenářům doporučil?
Dnes je veliká záplava různých druhů filmů, na DVD se dá sehnat již hodně věcí. Občas si něco pustím, ale třeba takové „Petrolejové lampy“ s Čepkem na DVD zatím nejsou a „Markéta Lazarová“ asi taky ne. Pořizuji si občas tituly, které vydávají Levné knihy. Jsou to klasické filmy od Bergmana, Antonioniho, Feliniho a tak dále, jeden titul za 99,- Kč s DPH. Vřele doporučuji. Ale nejhlubší dojem ve mne zanechal film, který jsem viděl již před mnoha a mnoha lety v kině náročného diváka. Jmenoval se „Balada o Narajamě“ (nevím, je-li to úplně přesně). Byl to myslím japonský film. Nejdrsnější a nejhlubší, který jsem kdy viděl. Tak bych doporučil Levným knihám, ať ho někde seženou a vydají na DVD, abych ho pak mohl doporučit čtenářům.

Kdy jste byl naposledy v divadle?
Byly časy, kdy jsem chodil dost do divadla. Pak byly časy, kdy jsem chodil málo do divadla. Pak byly časy, kdy jsem se (někdy) vracel z práce a lidi šli do divadla. A teď jsou časy, že když se (někdy) vracím z práce, lidi se vracejí z divadla. Ale divadlo mám rád, před nedávnem mě popadla touha vidět něco pěkného v Praze. Zalovil jsem na internetu, ale všechno bylo na čtvrt roku vyprodané. Takže jsem zase nikde nebyl.

Oblíbené jídlo?
Všechno dobré a dobré je snad všechno.

Oblíbený nápoj?
Víno. Především červené, ale i bílé, proč ne? Především moravská a slovenská vína, velmi dobré je kupodivu i víno z Kutné Hory. Takové ty atraktivní dovozy z Austrálie, Chile a Jihoafrické republiky jsou málo zajímavé, vína z Moravy jsou chytřejší.

Máte den volna, co budete dělat?
Asi fotit.

Na jakou charitativní činnost jste přispěl?
Občas nějakou tou esemeskou, před Vánoci každoročně kupujeme přání od tělesně postižených výtvarníků a v nedávné době jsme přispěli na charitu v Kutné Hoře.

17.4.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 16 900 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků Skladníci, dělníci. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16900 kč. Volných pracovních míst: 24. Poznámka: Náplň práce: Přebírá a kontroluje zboží dodané na sklad, Zaskladňování na stanovené místo po provedení kontroly, Dodržování pracovních instrukcí, Dodržování kodexu oblékání vydané zaměstnavatelem, Dodržování 5S, Komunikace problémů s GL/SV, Plnění dalších operativních úkolů zadaných vedením skladu, Požadujeme: ZŠ/Výuční list, praxe na obdobné pozici výhodou, platný průkaz VZV výhodou, ochota práce ve vícesměnném provozu, zkušenosti na obdobné pozici výhodou, zodpovědnost, pečlivost, spolehlivost, ochota pracovat ve 3 směnném provozu (12ti hodinové směny), Nabízíme: Práci v dynamické mezinárodní společnosti, Perspektivní a stabilní zaměstnání, Odpovídající finanční ohodnocení, Perspektivu profesního a kariérového růstu, Závodní stravování, Možnost dalšího vzdělávání (např. kurzy anglického jazyka, kurzy práce na PC, další odborné vzdělávání), Zaměstnanecké výhody. Pracoviště: Foxconn technology cz s.r.o., 284 01 Kutná Hora 1. Informace: Zuzana Smutková, +420 327 538 612.

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 12 200 Kč

Pomocní pracovníci v rostlinné výrobě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Jedná se o ruční sběr ovoce - třešně, višně, broskve, švestky, jablka, hrušky. Práce ze žebříku. Pěstitelské práce., V případě zájmu volejte na tel.č.: 327 397 216; 604 592 473 (Po-Pá, 7:00-15,30hod.), případně pište na uvedený email., Místo výkonu práce: sady firmy v katastru Bílého Podolí a Semtěše. Pracoviště: Sady spol.s r.o.bílé podolí, 285 72 Bílé Podolí. Informace: Jan Šenk, +420 327 397 216.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 15 000 Kč

Řezači plamenem. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Požadujeme: platný průkaz, dobrý zdravotní stav, Místo výkonu práce: Karlov 197, Kutná Hora, V případě zájmu se nejdříve hlaste POUZE telefonicky, v pracovní dny v 15-18hod.. Pracoviště: Atlanta world group s.r.o. p, 284 01 Kutná Hora 1. Informace: Ljudmyla Fialová, +420 608 858 749.

Stavebnictví - Stavebnictví Betonáři, železobetonáři 12 200 Kč

Betonáři, železobetonáři a příbuzní pracovníci. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: dobrý zdravotní stav, samostatnost, zodpovědnost, časová flexibilita., Náplň práce: střih a ohyb betonářské oceli, hrubá stavba, monolitická skeletová výstavba, práce s bedněním, betonování., Životopisy posílejte na uvedený e-mail. , Místo výkonu práce: okres Kutná Hora, okres Pardubice, okres Kolín, okres Nymburk a zakázky společnosti Realitní a stavební společnost s.r.o.. Pracoviště: Realitní a stavební společnost s.r.o. p, Žitenická, č.p. 10, 286 01 Čáslav. Informace: Nataliia Pogorila, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Ranní série nehod se neobešla bez tragického následku

Island – ostrov mezi dvěma světadíly

KRÁTCE: vyprávění o Islandu, módní přehlídka, zástup lékařky

Mladší žáci Čáslavi pokořili lídra okresního přeboru na Pardubicku

Čáslav /FOTOGALERIE/ - V počasí, které ani zdaleka nepřipomínalo blížící se jaro, přivítali čáslavští fotbalisté kategorie U11 mladší žáky z Chvaletic. Za teploty pod bodem mrazu a slabého sněžení se domácí tým rozehřál vítězstvím 5:3 nad lídrem okresního přeboru na Pardubicku.

Co mají nemocnice zlepšit, si řekli sami pacienti

Střední Čechy – Kvalita jídla či prostředí toalet a sprch (kde nejde jen o čistotu či vybavení toaletním papírem, ale třeba i o umístění madel usnadňujících pohyb). Tyhle stesky patří mezi pacienty nemocnic k nejčastějším.

POSLEDNÍ ROZLOUČENÍ: Smuteční obřady na Kutnohorsku

Kutnohorsko - Zarmoucení pozůstalí se v týdnu od 19. do 25. března naposledy rozloučí se svými blízkými.

Příjezd Rudé svině, pálení Morany a otevírání Odry v psím počasí: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 17. až 18. března 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT