VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Problémy nám dělá nekalá konkurence

KUTNOHORSKO - Náš seriál: Dvakrát tucet otázek pro podnikatele na Kutnohorsku, tentokrát odpovídá Miroslav Perný, spolumajitel firmy poskytující laboratorní služby.

17.4.2007
SDÍLEJ:

Ing. Miroslav Perný.Foto: DENÍK/Radek Kolínský

O podnikání

Kdo nebo co nejvíc škodí podnikatelům?
Po revoluci se neviditelná ruka trhu posunula do jednoho extrému, kdy se vytvořilo prostředí, kterého využili „podnikatelé“, kteří rychle zbohatli, ale poctivou prací to tak rychle být nemohlo. Takže, když se dnes řekne podnikatel, má to bohužel určitý pejorativní akcent. Pak se ruka trhu posunula do druhého extrému, který mi někdy připadá, že se vracíme zpět k socialismu. Za pomoci EU byl vybudován systém dotací a podpor, který nemůže vytvářet rovné podmínky k podnikání pro všechny, je tedy nespravedlivý.

Jste vědma. Jaká je budoucnost drobného podnikání? Prosím, maximálně 3 slova.
Asi nic moc.

Kdybyste měl tu moc, co byste hned změnil ve prospěch drobného podnikání?
Ono podnikání v každém oboru má asi svá specifika. V našem oboru je velikým problémem nekalá konkurence, kterou nám buduje stát za naše daně. Existují sítě laboratoří, které jsou nějakým způsobem dotovány a budovány státem. Jistěže stát k výkonu dohledu a kontrol nějaké laboratoře potřebuje, ale myslím, že by jich nemuselo být tolik a měly by mít přesně vymezené pole působnosti a zákaz vstupu do tržního prostředí. Je paradoxem, že se státem podporované laboratoře ucházejí o státní zakázky, kdo je v takovéto soutěži ve výhodě je nasnadě. My jako drobní podnikatelé si musíme tvrdě vydělat na nákladné přístrojové vybavení, platy zaměstnanců, odvody, daně, energie a tak dále, ale zbývá na nás mnohdy jen práce, která je málo lukrativní.

Dá se v Česku podnikat s korunou v kapse?
Pokud je to ta první, tak ano, ale pokud je to ta poslední, tak to už je pozdě.

Co bylo hlavním motivem, proč jste začal podnikat?
Nutnost. Jako laboratoř jsme byli součástí Ústavu nerostných surovin, a.s., později jsme byli dceřinnou společností této akciovky. A ta nás tehdy svazovala, neměli jsme od ní přísun zakázek, ale museli jsme přispívat do společné kasy, nedávalo nám to možnost rozvoje. Měli jsme s kolegou dvě možnosti: buďto to „zapíchnout“ a nechat se zaměstnat někde jinde, nebo vzít kontrolu do vlastních rukou a naopak zaměstnat naše dlouholeté kolegy. Nevěděli jsme jak to dopadne, ale to vlastně nevíme ani dnes, i když samostatně fungujeme už asi šest let.

Co děláte pro to, abyste získal a udržel dobrého zaměstnance?
Myslím, že všichni naši zaměstnanci jsou dobří. Jsme dlouholetí kolegové. Na jedné lodi jsme v minulosti zažili dost nepříznivého a ani v současné době to není vždy procházka růžovým sadem. Ale my si práce našich zaměstnanců vážíme, bez nich by to nešlo. Vzájemně si důvěřujeme a vycházíme si vstříc, myslím, že všichni chápou, že musíme táhnout za jeden provaz a když se to povede, je to ku prospěchu všem.

Prověřujete své zaměstnance? Jak?
Abychom se dívali lidem do tašek při odchodu z práce, tak to není zapotřebí. Nemáme dokonce ani „píchačky“, příchody a odchody si každý zapisuje do sešitu, nejsme „minutáři“. Stejně každý ví, že svou práci musí dobře a včas udělat, jinak by to už dávno nefungovalo. Jiná věc je prověřování odbornosti, a kvality práce - to je přirozenou součástí systému kvality akreditované laboratoře, bez toho se neobejdeme. Takové kontroly provádíme pravidelně, vedeme o nich záznamy a ty pak předkládáme akreditačnímu orgánu, kterým je Český institut pro akreditaci, o.p.s.

Jaký formulář byste nejraději vymazal z těch povinných?
S formuláři příliš do styku nepřicházím, o to se stará můj kolega, za to mu patří veliký dík. Já se s formuláři moc nedovedu vyrovnat, takže bych je vymazal všechny.

Kdybyste měl charakterizovat dobrého podnikatele, jaké přídavné jméno vás napadne jako první?
Odvážný.

Úspěch. Co vás napadne při vyslovení tohoto slova?
Asi stav, že vše pokračuje správným směrem s výhledem k přiměřenému rozvoji a stabilitě firmy.

Kdyby vám někdo umožnil zahraniční stáž, kam byste se jel nejraději učit a proč?
Takovou stáž jsme s kolegou absolvovali ve Švýcarsku v první polovině devadesátých let. Týkalo se to široké oblasti životního prostředí, způsobů nakládání s odpady a jejich třídění, provádění monitoringu různých složek životního prostředí, provádění laboratorních kontrol a tak dále. V té době jsme viděli pro nás mnoho nezvyklých věcí. U nás teprve vznikala environmentální legislativa. Nakládání s odpady bylo v plenkách, zabezpečené skládky teprve vznikaly, uváděly se do provozu první spalovny a s tříděním odpadu se jen experimentovalo. Bylo by jistě zajímavé po těch více než deseti letech porovnat vývoj v této oblasti u nás a ve Švýcarsku.

Jaký obor podnikání má podle vás největší šanci přežít a proč?
Chtělo by se mi říci, že každé poctivé podnikání, ale když se tak kolem rozhlédnu a vzpomenu si na některé naše zkušenosti, tak nevím…

O sobě

Co vám dělá největší radost?
Když všechno funguje jak má, je dost práce a v laboratoři to bublá a hučí (a taky trochu smrdí).

Z čeho jste smutný?
Když to jenom smrdí.

Kam byste jel na dovolenou?
Především tam, kde je málo lidí, ticho, klid příroda.

Koho byste si s sebou vzal a proč?
Manželku, aby si mě užila.

Jaké tři věci byste si vzal na pustý ostrov?
Tři fotoaparáty. Ale na pustý ostrov zatím nemůžu, mám jen dva.

Jaká kniha patří mezi vaše oblíbené?
V mládí jsem měl mnoho oblíbených knih, hluboký dojem ve mně zanechal Dostojevský, ale některá díla nemám dodnes dočtená, třeba se k tomu Idiotovi také časem dopracuji.

Jaký film byste čtenářům doporučil?
Dnes je veliká záplava různých druhů filmů, na DVD se dá sehnat již hodně věcí. Občas si něco pustím, ale třeba takové „Petrolejové lampy“ s Čepkem na DVD zatím nejsou a „Markéta Lazarová“ asi taky ne. Pořizuji si občas tituly, které vydávají Levné knihy. Jsou to klasické filmy od Bergmana, Antonioniho, Feliniho a tak dále, jeden titul za 99,- Kč s DPH. Vřele doporučuji. Ale nejhlubší dojem ve mne zanechal film, který jsem viděl již před mnoha a mnoha lety v kině náročného diváka. Jmenoval se „Balada o Narajamě“ (nevím, je-li to úplně přesně). Byl to myslím japonský film. Nejdrsnější a nejhlubší, který jsem kdy viděl. Tak bych doporučil Levným knihám, ať ho někde seženou a vydají na DVD, abych ho pak mohl doporučit čtenářům.

Kdy jste byl naposledy v divadle?
Byly časy, kdy jsem chodil dost do divadla. Pak byly časy, kdy jsem chodil málo do divadla. Pak byly časy, kdy jsem se (někdy) vracel z práce a lidi šli do divadla. A teď jsou časy, že když se (někdy) vracím z práce, lidi se vracejí z divadla. Ale divadlo mám rád, před nedávnem mě popadla touha vidět něco pěkného v Praze. Zalovil jsem na internetu, ale všechno bylo na čtvrt roku vyprodané. Takže jsem zase nikde nebyl.

Oblíbené jídlo?
Všechno dobré a dobré je snad všechno.

Oblíbený nápoj?
Víno. Především červené, ale i bílé, proč ne? Především moravská a slovenská vína, velmi dobré je kupodivu i víno z Kutné Hory. Takové ty atraktivní dovozy z Austrálie, Chile a Jihoafrické republiky jsou málo zajímavé, vína z Moravy jsou chytřejší.

Máte den volna, co budete dělat?
Asi fotit.

Na jakou charitativní činnost jste přispěl?
Občas nějakou tou esemeskou, před Vánoci každoročně kupujeme přání od tělesně postižených výtvarníků a v nedávné době jsme přispěli na charitu v Kutné Hoře.

17.4.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Strojírenští technici technologové, 35 000 Kč Strojírenští technici technologové, normovači Technolog CNC obrábění. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 35000 kč, mzda max. 50000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Láká Vás pracovat v týmu, mít flexibilní pracovní dobu a neustále se rozvíjet? Pak Vám nabízíme ideální příležitost realizovat své plány., Prosperující společnost z oblasti automotive hledá nového kolegu na pozici , Technolog CNC obrábění, , Popis pracovní pozice:, - kalkulace obráběcích časů a technologie dle výkresu, - samostatné zavádění nových výrobků do výroby, - kontakt s dodavateli strojů, přípravků, nástrojů a doprovodné technologie, - zodpovědnost za návrh technologie, - vzorkování a korekce v programech SIEMENS, FANUC, ISO, - celkový dohled nad technologií, , Požadujeme:, - praxe se seřizováním a programováním pětiosých CNC strojů a soustruhů, - znalost ovládání a orientace v řídicích systémech FANUC, SIEMENS , - znalost anglického jazyka výhodou, , Nabízíme:, - zázemí nadnárodní, moderní a dynamicky se rozvíjející společnosti, - 5 týdnů dovolené, - roční valorizace platu, - dotované závodní stravování, - možnost kariérního růstu, - účast na projektech významných zákazníků z automobilového průmyslu , - odborná školení i v zahraničních pobočkách , - firemní akce. Pracoviště: Ljunghall s.r.o., Vrchovská, č.p. 1813, 286 01 Čáslav. Informace: Monika Konečná, +420 327 300 030. Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 12 200 Kč Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva). Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 7. Poznámka: Požadujeme: dobrý zdravotní stav, samostatnost, zodpovědnost, časovou flexibilitu., Náplň práce: pokládání zateplovacího polystyrenu, vyrovnání podkladu, natahování do barvy. , Životopisy posílejte na uvedený e-mail. Před osobní schůzkou nutný telefonický kontakt., Místo výkonu práce: dle zakázek firmy Realitní a stavební společnost s.r.o.. Pracoviště: Realitní a stavební společnost s.r.o. p, Žitenická, č.p. 10, 286 01 Čáslav. Informace: Nataliia Pogorila, . Výroba - Výroba Elektrotechnici a technici energetici 18 000 Kč Ostatní technici elektronici Technici měření a regulace elektra pro rafinérie. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Požadujeme: řidičský průkaz sk. B, ruský jazyk, anglický jazyk - komunikativní úroveň, český jazyk - komunikativní úroveň., Specialista profese MaR elektro pro rafinérie., V případě zájmu pište na uvedený e-mail. , Místo výkonu práce: Čelakovského 412/8, Kutná Hora. Pracoviště: Extec group s.r.o., Čelakovského, č.p. 412, 284 01 Kutná Hora 1. Informace: Edita Klobásová, +420 727 947 154. Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 14 000 Kč Pomocní dělníci ve výrobě Pomocné práce v kovovýrobě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce: zvedání těžkých břemen do 50kg, vysílání na služební cesty., - prašné prostředí, V případě zájmu volejte Po-Pá, 8:00-16:00 hod., nebo se dostavte osobně na adresu Příšovice 192, 463 46, Liberec, Po-Pá, 14-16:00 hod. , Místo výkonu práce: Borek 18, Horka 1, 286 01 Čáslav. Pracoviště: Baltix kov s.r.o. p, 286 01 Čáslav. Informace: Tatiana Tugui, +420 775 312 215.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Varhany pro katedrálu.
4

Veřejnosti se představily varhany pro Svatovítskou katedrálu

Ilustrační foto.

Staveniště na silnicích: hned s odchodem zimy

Týden obřích slev začíná. Nenechte se však napálit

Předvánoční nákupní horečka startuje. Prvním „výkopem“ jsou slevové akce spojené s tzv. Černým pátkem. Neřiďte se procenty, ale výslednou cenou, radí odborníci.

Vlajka z tisíců klíčů a poslední služba šedesátileté tramvaje: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 17. až 18. listopadu 2018.

Proč je negativní myšlení důležité

„Z pozitivního myšlení se dnes stala mantra, která je sice líbivá ale důležité je myslet i negativně,“ říká známý český podnikatel, spisovatel a školitel.

Vlaky byly ochromeny po oba víkendové dny. Může za to vedení

Střední Čechy - Pojede můj vlak? A pokud vůbec, kdy a kam dorazí? Provoz na železnici v poslední době postihly hned tři velké maléry, které jako by chtěly přinést pochybnosti o jedné ze stěžejních zásad středočeské koncepce veřejné dopravy zařazené do systému Pražské integrované dopravy: posilovat provoz na železnici a snažit se přimět co nejvíce lidí, aby přesedli právě do vlaků. Jak ze svých aut, tak z autobusů. Někde se dokonce do budoucna počítá s omezováním autobusových spojů tam, kde veřejná doprava jezdí souběžně po kolejích i po silnici.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT