Jak sdělil generální ředitel kutnohorské ČKD Pavel Krenk, největší místní zaměstnavatel se přípravami na krizi zabývá už zhruba od září loňského roku. „V té tobě jsme od našich zákazníků získali první signály o blížících se problémech. Od té doby se zaměřujeme na opatření směřující k zefektivnění výroby,“ sdělil Krenk s tím, že právě počet zakázek bude pro další vývoj rozhodující.

ČKD bude propouštět ve strojírenství

Už nyní lze však říci, že propouštění se dotkne strojírenské části podniku. „Zde je propad v počtu zakázek zhruba sedmdesátipětiprocentní, což si určitá opatření vyžádá,“ uvedl. Krize by se naopak nemusela dotknout slévárenské části výroby. „Zde zatím žádný dramatický propad výroby neočekáváme,“ dodal ředitel.

Hlavně aby bylo pro koho vyrábět

Skutečnost, že v případě výrobních firem bude rozhodujícím ukazatelem objem zakázek, potvrdil také ředitel firmy Variel ze Zruče nad Sázavou Roman Výborný. „Teprve od toho se odvíjí ekonomický efekt firmy,“ podotkl. Jak dodal, vzhledem k tomu, že problémy s odbytem firma nemá, propouštět se nechystá. I Roman Výborný však použil nezbytné slůvko „zatím“.

Zemědělci čekají na postoj bank

Mezi odvětví, kterým se propouštění nevyhne, bude s velkou pravděpodobností patřit i zemědělství. Bude však záležet na dalších faktorech. „Důležité bude, jak se zachovají banky. Pokud u nich zanikne možnost uzavírat investiční úvěry, pude pochopitelně ubývat i práce,“ připoměl ředitel firmy Agro Podlesí Červené Janovice Antonín Šárovec. Propuštěni byli podle jeho slov v tomto podniku již všichni sezonní zaměstnnaci. Zemědělcům situaci navíc ztěžuje letošní tuhá zima, díky níž rostou náklady především v živočišné výrobě.

Foxconn jedná s úřadem práce

„V současné době žádné hromadné propouštění neplánujeme,“ řekl ředitel kutnohorského závodu koncernu Foxconn Jan Černý. Zároveň však dodal, že firma chce být na tuto eventualitu připravena. „Nechtěl bych v této otázce předbíhat událostem, ale jednáme s úřadem práce o postupu v případě, že by tato situace nastala,“ podotkl s tím, že dva manažeři společnosti mají již domluvenou schůzku na úřadu práce.

„Chceme být na tu eventualitu, že bude nutné propouštět, připraveni. Jde nám o to, abychom postupovali v souladu se zákony. Nechceme dělat problémy úřadům a zase spoléháme na to, že ony nebudou dělat problémy nám,“ dodal Černý.