„Zákon pomůže aspoň trochu k odbytu řepky u nás. Kdyby se neschválil, bude větší tlak na vývoz, což se negativně projeví na ceně,“ řekl ředitel společnosti ZAS Zbizuby Jiří Tvrdík.

Postup politické reprezentace kritizoval předseda Zemědělského družstva Vysočina ve Zbýšově Luděk Radil. „Nejprve nás „navnadili“, abychom seli, a když máme zaseto a měli bychom sklízet, tak nás podrazí neschválením zákona,“ prohlásil. Jak dodal, řepka v jeho podniku představuje asi dvacet procent osevní plochy. Dodává se různým odběratelům, finálně končí ve společnosti na výrobu biopaliv Preol, která je součástí skupiny Agrofert. „Pokud zákon neprojde, nemusí to znamenat nic, protože se najdou jiná odbytiště, ale může to taky znamenat ztrátu dvaceti až pětadvaceti procent tržeb,“ poznamenal Radil.

Zemědělství není fabrika na matky a šrouby

Předseda Zemědělského svazu na Kutnohorsku Antonín Šárovec neskrýval zejména své zklamání nad přístupem prezidenta Václava Klause. Ten totiž využil svého práva veta a už schválený zákon vrátil sněmovně. „Prezident zneužil zemědělců k prezentaci svého postoje k Evropské unii,“ je přesvědčen Šárovec a Klausův postup označil za sebezviditelňování.

„Zákon byl už jednou schválen a zemědělství není fabrika na šrouby a matky, kde když je hodně šroubů, tak se dělají matky. Řepka se zasela už na podzim,“ upozornil Šárovec na zásadní problém.

Potvrdil slova Tvrdíka, že zasetá řepka sice uplatnění najde, ale jen za hranicemi a za mnohem nižší cenu. „Nařízení Evropské unie jasně říká, že do roku 2020 má činit podíl biosložky, přimíchávané do nafty, deset procent. Němci už dnes mají téměř pět procent, my nejsme konkurenceschopní. Tři sta tisíc tun semene řepky by tady zůstalo. Němci by to samozřejmě koupili, ale za nižší ceny, než to koupí od německého sedláka,“ je přesvědčen Šárovec.

Kromě toho je podle něj otázka, jaká plodina by se vůbec na polích místo řepky měla pěstovat. „Řepka se ukazuje jako jediná rozumná komodita. V rámci republiky představuje čtrnáct a půl procenta, což nepřekračuje únosnou míru,“ dodal.

Nejen on si po čtvrtku zřejmě oddechl – poslanci veto prezidenta přehlasovali a zvýšení podílu biosložky v palivu schválili.