„Pátého listopadu se koná výlov rybníka Nedovedlo u Červených Janovic a o pět dní později přijde na řadu rybník Zbožňov u Senetína,“ řekl Josef Víta, porybný společnosti Městské lesy a rybníky Kutná Hora. Největší rybník, který tato organizace spravuje, Katlov u Červených Janovic, letos zůstane napuštěný. Loví se totiž jednou za dva roky a na řadu přijde až příští rok. Ze zmíněných dvou rybníků přinese nepochybně vydatnější „úrodu“ Zbožňov, jenž je o poznání větší. Celkově však Víta velké výnosy ryb neočekává, byť jak zdůraznil, odhadovat úspěšnost výlovu je téměř nemožné. „Výsledek bude spíš asi slabší, ale opravdu je těžké to odhadovat. Dá se usuzovat podle počasí i podle toho, kolik se zkrmilo potravy pro ryby. Ale to je všechno dost hypotetické. Jistotu budeme mít teprve tehdy, když jsou ryby „na světě“, tedy vytažené z vody,“ řekl Víta.

Stejný názor má i majitel rybníka v Žíšově Pavel Šich. „Množství ryb se nedá odhadnout, to budeme vědět až po výlovu,“ řekl. Výlov, který se v Žíšově tradičně stane tak trochu společenskou událostí, chystá na tuto sobotu. „Začíná se kolem sedmé osmé hodiny, první zátah bude po té osmé. Součástí bude samozřejmě občerstvení, prodej živých ryb, zřejmě i stánek s medovinou. Je to klasické lovení v rybníku bez doloviště, takže se jedná i o diváckou atrakci. Výlov trvá vždy tak dvou až tří hodin odpoledne. Následuje úklid a v místní hospůdce pokračuje rybářská oslava,“ pozval Šich.

Kormoráni – každoroční problém

Na výsledku výlovů se podle porybného Víty projeví také působení rybáři tolik nemilovaných ptáků kormoránů, kteří se výhradně rybami živí a podle příslušníků Petrova cechu tak rybochov v průběhu sezony výrazně poškodí. Nekontrolovaný odstřel těchto ptáků je navíc zákonem zakázán. „To je už každoroční problém. Odhaduje se, že jeden pták zkonzumuje nebo poničí půl až jeden kilogram ryb denně,“ zdůraznil Víta.