Jak poznamenal ředitel Zemědělské akciové společnosti Kačina Jaroslav Havránek, jednoznačně pozitivní vliv má sněhová pokrývka proto, že zabrání zmrznutí plodin. „Nehrozí holomrazy, takže tento druh škod se asi neprojeví vůbec,“ je spokojen ředitel. Naopak nepříznivě může těžká sněhová peřina působit tam, kde stačily ozimé porosty už na podzim vyrůst. „Některé porosty řepek, které byly větší, budou možná polámané,“ poznamenal Havránek.

Představitelé zemědělských podniků se shodují, že nejdůležitější bude rychlost, s jakou bude sníh odtávat. Přičemž si všichni přejí, aby k tomu docházelo co možná nejpomaleji. „Dobré je, když sníh povoluje postupně, není to najednou, netvoří se kaluže,“ řekl Havránek s tím, že v takovém případě jsou všechna rizika menší. Voda se totiž stačí stáhnout do země, není porušen vodní režim a nehrozí zaplavování. „Při pomalém, běžném odtávání nějaké velké škody nebudou,“ potvrdil i šéf Zemědělského obchodního družstva Úmonín Otakar Zachař.

Velkou neznámou zůstává pro zemědělce výskyt plísní. Ty se objevit mohou, ale také nemusí. „Je předčasné to hodnotit,“ konstatují shodně Havránek i Zachař. Jak druhý z nich připomněl, nejnáchylnější k tomuto druhu chorob bývalo žito, které je však v dnešní době v regionu spíše výjimečnou plodinou. „Ohroženy jsou ale řepky, pšenice i další plodiny,“ dodal Zachař.