Hospodáři se shodují, že pokud budou sliby premiéra Mirka Topolánka, který avizoval navýšení dotací ze státního rozpočtu pro zemědělce, dodrženy, není důvod ke stávce. V opačném případě by se však k záměru vyvolat nátlakové akce vrátili.

„Je to součást demokracie a vláda s tím musí počítat,“ myslí si například Antonín Šárovec ze společnosti Agro Podlesí Červené janovice. Ten zdůraznil, že zemědělci nechtějí nic navíc, ale jen to, co už dostávali.

Zrušení stávky nezarmoutilo ředitele zemědělské společnosti PIAS Suchdol Milana Víznera. „Nyní je období, kdy máme spoustu práce v provozu a takovéto záležitosti nás spíš zdržují. Jsme proto rádi, že někdo začal řešit nelehkou situaci, v níž se české zemědělství nachází,“ podotkl. Slib premiéra chápe jako první krok k tomuto řešení. „Je to podaná ruka k jednání. Bylo by zbytečné nyní jitřit vášně,“ zakončil Vízner.

Podobný názor má i ředitel podniku ZAS Zbizuby Jiří Tvrdík: „Slíbená částka je pro nás samozřejmě příjemnější, než ta, o níž se hovořilo původně. Obzvlášť pokud bude ještě navýšena na úroveň minulých let.“

Stanovisko celostátních orgánů agrární komory sdílí i její předseda na Kutnohorsku a ředitel společnosti Agro Kluky Jindřich Šejvl.
„Pokud budou vládní sliby dodrženy, nemáme důvod k nátlakovým akcím,“ sdělil.

Přesto má situace v zemědělství podle něj k dobrému stavu daleko. „Toho, že zemědělci požadují dotace, si všímá každý. Ale třeba skutečnost, že monopolní dodavatelé zemědělských vstupů zdražují o sto a více procent, tu jako by nikdo neviděl,“ uvedl příklad.