Počasí umožnilo včasné práce

„Je hotovo,“ shrnul jednoduše ředitel Zemědělské akciové skutečnosti Zbizuby Jiří Tvrdík. Zdaleka ale neplatí, že by současné počasí dělalo zemědělcům pouze radost. I přes deštivé počasí posledních dní je totiž příliš sucho.

Holomrazy poškodily plodiny

Průběh letošní zimy nehodnotí představitelé zemědělských podniků ani negativně, ani příliš pozitivně. „Zima byla normální,“ řekl ředitel Zemědělského obchodního družstva Úmonín Josef Dušek.

Problémy způsobily pouze mrazy bez sněhové pokrývky na konci zimního období. „Když slezl sníh, začaly holomrazy, které nám poškodily ozimý ječmen. Nebylo to ale tak špatné, že by se muselo zaorávat,“ ulevilo se Jiřímu Tvrdíkovi.

O něco méně „štěstí“ mělo Zemědělské družstvo Vysočina Zbýšov. Jak uvedl jeho předseda Luděk Radil, v důsledku zmíněných holomrazu musel podnik zaorat sedmnáct hektarů řepky, což je v rámci družstva asi pět až šest procent celkové plochy této plodiny.

Lepší sucho, než moc vláhy

Na současné sucho si Radil příliš nestěžuje. „Je pravda, že vláha v zemi chybí. Ale zase je to lepší, než to, co bylo vloni. To znamená příliš deštivé počasí,“ řekl Radil s odkazem na loňské počasí, kdy úroda utrpěla kvůli plísním a poléhání, způsobeným přemírou vláhy.