„Do 30. března bylo na okrese Kutná Hora vyšetřeno 5 154 včelstev. Z toho pouze 159 včelstev bylo pozitivních, to znamená, že mělo nad tři roztoče na jeden úl. Vloni jsme měli vyšetřeno 5 525 včelstev, z čehož bylo 405 včelstev pozitivních,“ potvrdila výrazné zlepšení výskytu varroázy epizootoložka kutnohorské veterinární správy Iva Táborská. V rámci České republiky tvoří počet včelstev s nulovým výskytem varroázy 60 procent celkového počtu.

„Rozhodně to neznamená, že je konec s varroázou. Nebezpečí trvá. Všechno záleží jen na tom, jak důsledně budou jednotlivci dodržovat předpisy, které určil výzkumný ústav včelařský,“ zdůraznil Zdeněk Zelený. „Když se k nám varroáza dokázala rozšířit z Indie přes celý Dálný východ a země bývalého Sovětského svazu, nemůžeme čekat, že se nám nad ní podaří jen tak zvítězit,“ podtrhl svá slova. Současný pokles výskytu si zkušený včelař vysvětluje tak, že alarmující výsledky z loňského roku si chovatelé skutečně vzali k srdci a začali svá včelstva pečlivě léčit.

Nejvyšší výskyt měly Uhlířské Janovice

Zelený doporučuje dále používat takzvaný formidol, tedy destičky napuštěné kyselinou mravenčí, které se vkládají do úlu, jakmile se objeví za 24 hodin více než pět roztočů. „Je třeba, aby včelaři výskyt roztoče bedlivě sledovali a aby mimo jiné měli v úlech takzvané záchytné podložky,“ uzavřel Zelený.
Většina základních organizací včelařského svazu na Kutnohorsku tak letos nezaznamenala nadměrný výskyt nebezpečného roztoče. U většiny z nich se objevilo žádné nebo jedno včelstvo s takzvaně pozitivním nálezem. Tedy takové, u něhož je na jaře nutné zahájit přeléčení. Výjimku tvoří Uhlířské Janovice, kde se takových včelstev objevilo pět.

„Je znát, že včelaři až na výjimky dodržují zásady účinného boje proti varroáze,“ vyjádřila relativní spokojenost Iva Táborská.