„Na volný prodej máme napečeno a prodává se docela dost. Přijímali jsme i objednávky, i tam zájem je,“ prozradila zaměstnankyně Merhautova pekařství v Kutné Hoře.

To v pobočkách Středových pekáren v Kutné Hoře zákazníci letos nakoupí jen jeden druh cukroví: linecké. Důvodem nejsou ale rostoucí ceny, ale chybějící personál. S nedostatkem zaměstnanců se firma potýká dlouhodobě, zavřít kvůli tomu musela například i pobočku ve Vocelově ulici.

Peče se jako o závod

Vánoční cukroví už mají pro zákazníky připravené také v cukrárně Bonet v Čáslavi. I tam museli zvýšit ceny, zákazníky to prý ale neodradilo. „Podražili jsme zhruba o 80 korun za kilogram, letos prodáváme mix cukroví 520 za kilogram. Lidé mají zájem, chápou, co všechno zdražilo a že cukráři a pekaři museli zdražit. Jsme ale pořád nejlevnější široko daleko,“ prozradila majitelka Barbora Nešporová.

Vánoční kolekce budou lidem nabízet po celý prosinec. „Cukroví budeme prodávat až do svátků, vždy děláme něco navíc tak, aby se dostalo i na zákazníky, kteří přijdou až těsně před Vánoci,“ dodala majitelka.

V pekárně. Ilustrační foto.
Krach! Beneš pekárna v Kutné Hoře přerušila výrobu. Fakticky už ale neexistuje

Plné ruce práce nyní mají i soukromé cukrářky, které pečou vánoční cukroví na objednávku. Tady se ceny pohybují od 450 do 650 korun za kilogram cukroví. Specialita českých Vánoc, včelí úly, se pohybují kolem tří set korun za kilogram.

„Obesílala jsem už před Vánoci stálé zákaznice esemeskou, jestli budou mít zájem a že jsme museli podražit, zhruba o padesátikorunu za kilogram. Kvůli ceně neodřekla ani jediná, takže teď doma pečeme jako o závod,“ prozradila cukrářka z vesnice nedaleko Čáslavi.