„Podražili jsme o patnáct procent. Do zdražení se promítla hlavně inflace, kdy jsme museli zvednout platy zaměstnancům. Razantně se zvedly ale také nájmy, které se do konečné ceny kurzů rovněž promítnou,“ vyjmenoval Josef Pátek ze stejnojmenné autoškoly.

Ten má v současné době tři učebny a je toho názoru, že zdražování ještě není u konce. „Končí mi teď smlouvy s dodavatelem energií, do toho se bude zvedat cena vody,“ připomněl majitel autoškoly důvody, které mohou ovlivnit ceny na jaře.

Traktor - Ilustrační foto
Z řidičů náklaďáků se automaticky stanou traktoristé. Odborníci protestují

Podle něj ale záleží na tom, jak velká autoškola je, kolik má učeben a jak velký má vozový park. On sám dopady všeobecného zdražování pocítil už v listopadu. „Když tehdy přišlo skokové zdražení nafty, schválně jsem si ten měsíc spočítal náklady. Jen na naftě to bylo o 12 tisíc korun víc,“ popsal Pátek.

To Jiří Čežík má menší autoškolu, kde kurz skupiny B vyjde aktuálně na 14 tisíc korun. „Myslím si, že se na Kutnohorsku konečně dostáváme na nějakou adekvátní úroveň. V Praze za kurz zaplatíte 22 tisíc, v Kolíně od 16 do 18 tisíc. Autoškoly, které stále nabízejí kurzy B za 12 tisíc tak trochu klamou, protože uchazeči tu vyšší cenu stejně nakonec zaplatí za jízdy navíc,“ sdělil majitel autoškoly.

Žáci v autoškole budou vedle řešit křižovatky i pomocí moderní technologie.
Změna v autoškolách: Žáci budou řešit křižovatky i pomocí moderní technologie

Ten podle svého vyjádření ke studentům přistupuje vždy individuálně. „Když přijde skupina pěti studentů nebo uchazeč, který má už řidičské oprávnění třeba na motocykl či traktor, vždy se dohodneme na nějaké finanční výhodě,“ doplnil.

Autoškola Holý, která provozuje učebny v Kutné Hoře a v Kolíně, nabízí nyní řidičský kurz skupiny B za 16 900 korun. Školné však lze uhradit formou až tří splátek a autoškola rovněž nabízí možnost financovat kurz přes společnost Benefity.