Provozovatelka stánku s občerstvením na kutnohorské plovárně prý na letošek brigádníky má, že jich je ale obecně nedostatek, sama potvrzuje. „Vím, jak těžké je brigádníky sehnat, hlavně ty spolehlivé, kteří do práce přijdou ještě zítra. Mám už nějaké své stálé, plus se mi letos přihlásila i nová děvčata,“ řekla Veronika Březinová.

Nové brigádnice prý kupodivu vydržely i křest ohněm v podobě uplynulého horkého víkendu, který na plovárnu přilákal přes tisícovku návštěvníků denně. „Myslím si, že brigádníci se strašně přeplácí, proto jich je na trhu málo. Na začátku brigádníkům nabízím mezi 100 až 120 korunami na hodinu. Některým to přijde málo. I proto, že hospody dávají třeba i 160 korun na hodinu,“ doplnila provozovatelka stánku. Současně zaměstnává i jednu ukrajinskou dívku, kterou si nemůže vynachválit. „Je šikovná, učenlivá a velmi pracovitá. Vděk v očích je vidět. Čtrnáct dní se někde u Oděsy schovávala ve sklepě,“ doplnila Březinová.

Nedostatek brigádníků na trhu vnímá také kutnohorská podnikatelka Marcela Hrušková, která mimo jiné provozuje frekventovaný stánek se zmrzlinou v Miskovicích. „My brigádníky máme, mám své stálé. Ale je pravda, že obecně jich je velký nedostatek. Problém je, že jeden do práce přijdou, druhý už třeba ne,“ shrnula.

Na stálé a prověřené brigádníky spoléhá i provozovatel bufetu na čáslavském koupališti Vodranty, který současně provozuje občerstvení třeba na zdejším zimním stadionu. „Léto ve Vodrantech máme většinou už v květnu rozplánované. V bufetu pracujeme společně s manželkou a pak máme stálý tým a okruh brigádníků. Ti dostávají od 100 do 120 korun na hodinu podle tržeb i podle toho, jakou práci vykonávají,“ popsal.

Dopředu už mají nasmlouvané brigádníky také v Informačním centru Čáslav. Nedostatek pracovních sil tak na začátku prázdnin řešit nemusí. „Snažíme se mít všechny prázdninové směny obsazené už v květnu. Brigádníci si vydělají od 100 do 140 korun na hodinu podle typu práce, kterou vykonávají," uvedla Jana Nováková z čáslavského informačního centra.