Podnikatelé ve službách se tak logicky cítí ohrožení. A přiznávají: to, co nám nezlomilo vaz v průběhu celorepublikové karantény, nám pomyslný poslední hřebíček do rakve může zatlouci právě dnes. Podle vedení kutnohorské radnice prý úplně zbytečně.

„Může se zdát, že zde dochází k jakési krizi a je lépe se tomuto krásnému městu vyhnout. Opak je však pravdou, Kutná Hora zve stále k návštěvě všechny turisty a návštěvníky, kteří se zajímají o památky a historii naší vlasti. Ačkoliv čísla hovoří o zvýšeném počtu nakažených lidí, jde z většiny o obyvatele menších obcí na Kutnohorsku,“ uvedla místostarostka Kutné Hory Silvia Doušová (STAN – Šance pro Kutnou Horu).

Zdroj: Youtube

Už v průběhu víkendu zaznamenali majitelé restaurací i ubytovatelé v Kutné Hoře rušení rezervací ze strany hostů. Lépe ale na tom nebyli ani jinde v regionu. Své o tom ví například i majitel kempu v Malešově Malešov Camp Ondřej Slačálek.

„Region Kutnohorska je zbytečně stigmatizován, ta mediální masáž ničemu nepomáhá. Pro nás to znovu znamená nejistotu po dlouhém období karantény. Lidé víkendové rezervace přesouvali na jiný termín, někdy i úplně rušili,“ uvedl Slačálek.

Podobně situaci zhodnotil i starosta Zruče nad Sázavou Martin Hujer (STAN), která rovněž patří v průběhu prázdnin k vyhledávaným turistickým cílům. I on se kvůli humbuku kolem koronaviru obává odlivu turistů.

Opětovné nošení roušek v Kutné Hoře v sobotu 11. července 2020.
Zaměstnanci firem budou roušky nosit zřejmě i po skončení stávajících opatření

Co se týče samotné Kutné Hory, která má dvacet tisíc obyvatel, jde aktuálně celkově o jednoho pozitivního člověka na tisíc obyvatel. „Tyto případy lze tedy snadno vyhodnotit, vysledovat kontakty a zajistit jejich testování. Za poslední tři dny navíc k žádnému dalšímu nárůstu v Kutné Hoře nedošlo,“ zdůraznila Silvia Doušová s tím, že ve městě nejsou znát žádná přísná opatření.

„Jedinou změnou je hygieniky nařízené zakrytí nosu a úst uvnitř uzavřených prostor. Všechny památky jsou ale pro návštěvníky otevřeny jako kdykoliv jindy, stejně tak i průvodcovská služba pracuje v běžném režimu. Návštěvy Kutné Hory určitě není důvod se obávat. Památky uvítají každého turistu, stejně jako běžně otevřené obchody,“ uzavřela Doušová.

Pohled od Hrádku na chrám sv. Barbory a bývalou jezuitskou kolej v Kutné Hoře.
Klíč k pokladům láká návštěvníky i šetří peníze