„Nikde bychom nechtěli moc zdržovat, nebudeme vysypávat hnůj nebo slámu, ani nic podpalovat,“ předeslal místopředseda Okresní agrární komory v Kutné Hoře Miloš Buňka s tím, že od Obily by mělo vyrazit patnáct až dvacet kusů techniky přes Malín směrem na Čáslav. Trasa byla dále naplánována po obchvatu Církvice, Čáslavi a s traktory se setkají i řidiči na průtahu městem v Jeníkovské ulici.

close Vyznačená trasa protestní jízdy zemědělců z Kutnohorska a Kolínska ve středu 20. března 2024. info Zdroj: Okresní agrární komora Kutná Hora zoom_in Vyznačená trasa protestní jízdy zemědělců z Kutnohorska a Kolínska ve středu 20. března 2024.

Cílem protestů je upozornit na dlouho neřešené problémy pěstitelů a chovatelů a prohlubující se krizi v agrárním sektoru na evropské i národní úrovni. „Z pohledu českých zemědělců jsou protesty namířené jak proti zemědělské politice Evropské unie, tak proti politickým rozhodnutím české vlády. Stále platí definované požadavky, včetně zásadního požadavku na snížení byrokratické zátěže,“ informovala Veronika Vraná z kanceláře Okresní agrární komory v Kutné Hoře a Územní organizace Zemědělského svazu ČR v Kutné Hoře.

Naposledy se zemědělci z Kutnohorska stejným způsobem, tedy protestní jízdou, připomněli ve čtvrtek 22. února, kdy z Kutné Hory směrem na Kolín vyrazilo dokonce přes 160 strojů.

„Naši zemědělci chtějí pracovat, chtějí pečovat o krajinu a chtějí vyrábět kvalitní a bezpečné potraviny. Sami nejlépe vědí, že jsou potřeba na poli a ve stájích. Zároveň ale vědí, že pokud se hlasitě neozvou, bude je Evropská unie i česká vláda nadále přehlížet. Proto jsme společně s dalšími nevládními zemědělskými organizacemi vyzvali všechny zemědělce bez ohledu na velikost podniku nebo výrobní zaměření či členství v nějakém profesním uskupení, aby se připojili k masivní evropské akci ve středu 20. března. Je to zároveň příležitost upozornit na jejich problémy způsobené zemědělskou politikou Evropské unie i na národní úrovni,“ řekl prezident Agrární komory České republiky Jan Doležal.

Co chtějí protestující zemědělci?

Z pohledu českých zemědělců jsou protesty tedy namířené jak proti zemědělské politice Evropské unie, tak proti rozhodnutím české vlády. Stále platí definované požadavky na pomoc zemědělcům, včetně zásadního požadavku na snížení byrokratické zátěže:

● Splnění slibu vlády z 8. června 2022 na spuštění programu na podporu zaměstnanosti na venkově formou slevy na sociálním pojištění.

● Splnění slibu vlády z 8. června 2022 na navrácení národních dotací na úroveň roku 2022 ve výši 5 miliard korun.

● Snížení daně z nemovitých věcí na zemědělskou půdu na úroveň roku 2023 nebo nezdaňování evropských dotací, což pomůže snížit náklady v době propadajících se cen.

● Aktivní řešení přebytku základních zemědělských komodit na evropském trhu, a to omezením dovozů ze třetích zemích, podporou exportu z Evropské unie a větší spotřebou v rámci obnovitelných zdrojů energie.

● Plné kofinancování, stejně jako v ostatních zemích Evropské unie, záchranného balíčku na rok 2024, který připravuje Evropská komise a jeho vyplacení co nejrychleji všem zemědělcům na hektar obilovin.

Zdroj: Agrární komora ČR