A pohrdat by jím neměli. Ve většině vinoték se totiž letos dočkají pouze burčáku z maďarských hroznů. Jinými slovy nikoliv burčáku, ale zkvašeného moštu z révy vinné. Ze zákona se totiž pod názvem burčák smí prodávat pouze produkt vyrobený z letošních a tuzemských hroznů. A to bude problém. Moravské vinice totiž zdecimovala plísňová epidemie.

„Naši kolegové na Moravě mají skutečné problém. Bude tam až o padesát procent menší sklizeň,“ konstatoval kutnohorský vinař Lukáš Rudolfský.

Vinařskou oblast Čechy však podle jeho slov plísňová onemocnění naštěstí do takové míry nepostihla. „V Čechách můžeme čekat ztrátu pět až deset procent. V Kutné Hoře máme ztrátu sedm procent hroznů a týká se to hlavně odrůdy Müller Thurgau,“ dodal Rudolfský.

Důvodem, proč se podle jeho názoru epidemie místním vinicím vyhnula, je především odlišný charakter krajiny a umístění viničních tratí.

„Na Moravě je réva monokultura. V podstatě mezi vinicemi nejsou žádné remízky nebo pole jako u nás, kde jsou vinice docela oddělené. Tady jsou vinice v kopcích, ale na Moravě mají vinice i v údolích a na rovinách, což zapříčiňuje rychlé šíření plísňových chorob,“ upřesnil kutnohorský vinař.