close Co je koronavirus? info Zdroj: Deník zoom_in Zaměstnanci Foxconnu podle něj nyní celkově chodí do práce ve stresu. „Těch faktorů je víc, není to jen obava z nákazy. Spousta z nich má také doma děti, kterým nyní musí vařit, vymýšlet jim program, někteří se bojí, aby pak doma nenakazili i je,“ doplnil Formánek.

Podle požadavků zaměstnanců by Foxconn měl zavřít minimálně na 14 dní. Vedení společnosti ale argumentuje tím, že vyrábí v současné době tolik potřebné zdravotnické nástroje.

„Požadavek odborů uzavřít na dva týdny naše závody jsme obdrželi. Vyrábíme výrobky, které momentálně svět nejvíce potřebuje, jsou to například dýchací přístroje, servery diagnostických rentgenů nebo lékařských nástrojů pro vyšetření či léčbu na dálku. Pokud se nám díky preventivním opatřením podaří udržet v chodu naše závody, budeme i nadále moci přispívat k boji proti pandemii. Samozřejmě jsme si dobře vědomi toho, že se situace ohledně nákazy Covid-19 každým dnem mění, a proto ji budeme i nadále sledovat a řídit se radami expertů a příslušných vládních autorit,“ uvedla mluvčí Foxconnu Radmila Čukatová.

Jenže podle odborů se výroba zdravotnických přístrojů netýká celého segmentu výroby, ale jen zhruba pěti procent. „Do práce by tak případně mohla chodit jen malá část zaměstnanců firmy,“ připustil Formánek.

Vedení Foxconnu znovu zdůraznilo, že zdraví a pracovní prostředí jejich zaměstnanců jsou stále největší prioritou. „Nejenže uplatňujeme všechny povinné zdravotní a hygienické postupy nařízené vládou České republiky, navíc již od ledna 2020 implementujeme i mnohá nadstandardní opatření. Všem zaměstnancům měříme teplotu, vyžadujeme u nich dezinfekci rukou prostředky dostupnými po celém kampusu a také provádíme zvýšený úklid a dezinfekci veškerých prostor společnosti,“ uvedla Radka Čukatová.

Jenže podle odborů není ani tohle dost. „Je pravda, že společnost mnohá opatření dělá, zaměstnanci si ale stěžují, že mnozí daná opatření nerespektují a staví se k nim laxně,“ řekl Formánek. Některá nařízení by podle něj navíc mohla být ještě tvrdší. „Například zkrátit pracovní dobu na 8 hodin, dýchat v roušce 12 hodin je velmi náročné, zrušit práci o víkendech,“ vyjmenoval Formánek.

Argument společnosti, že zaměstnanci pracují na méně hodin a směny jsou upravené tak, aby se při jejich výměně zaměstnanci nepotkávali na pracovišti prý funguje jen tam, kde je omezená dodávka materiálu pro výrobu.

„Jsme připraveni k jednání i co se týče výše platů v případě uzavření závodů. Variant je více,“ uzavřel Formánek.

Online reportáž

close Koronavirus v Česku info Zdroj: Deník zoom_in