Na výběr firem si stěžovali někteří neúspěšní zájemci o zakázky, Lesy ČR ale později všechny tendry zrušily a antimonopolní úřad zastavil správní řízení.
Společnosti CE WOOD, která se proti tomu odvolala, teď vzkázal, že správní řízení se státní firmou neobnoví. CE WOOD se může obrátit na krajský soud.
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) se tendrům Lesů věnoval už několikrát. Vždy šlo o to, zda je státní podnik zadavatelem podle zákona o veřejných zakázkách, nebo ne. ÚOHS nejprve před několika lety rozhodl, že se firma zákonem řídit nemusí. Loni ale vydal opačný verdikt. LČR potom zrušily tehdejší smlouvy a vypsaly nová výběrová řízení podle pravidel ze zákona.

Ve sporu, kde jde o miliardy korun, proti sobě stojí dvě oborové organizace – Sdružení podnikatelů v lesním hospodářství (SPLH), jehož firmy měly původní smlouvy, a Česká asociace podnikatelů v lesním hospodářství (ČAPLH). Zatímco asociace nová výběrová řízení akceptovala, sdružení upozorňovalo, že nově zaváděný systém je nezákonný, umožňuje manipulaci s posuzováním nabídek a může poškodit celé české lesnictví.

Problém ale nakonec vyřešila příroda. LČR musely soutěže z loňského října zrušit, protože velkou část lesů poškodil lednový orkán Kyrill. Bylo proto potřeba vyhlásit kalamitní tendry.