Výstavu zahájil v úterý 18. června ministr zemědělství Marek Výborný. On i ostatní návštěvníci měli možnost zhlédnout přehlídku odrůd a skutečnost, jak se netradiční teploty letos na jaře podepsaly na kvalitě prezentovaných odrůd.

Již v pondělí 5. února bylo 12 stupňů Celsia, v březnu teploty přesáhly na týden 20 stupňů Celsia a v dubnu udeřily téměř na týden mrazy minus pět stupňů Celsia, což poznamenalo jak porosty řepek, tak hlavně jarních obilovin. To se stalo jak ukázkám na výstavě, tak i mnoha porostům v České republice.

Na přehlídce bylo k vidění na 600 políček o rozměru 5 x 1 metr a na každém místě se nacházelo něco jiného, tedy alespoň jiná odrůda jedné plodiny. Návštěvníci tak měli možnost zhlédnout 100 odrůd ozimé pšenice, 8 odrůd řepky olejné, ale také brambory, ječmen, oves, cukrovku, kukuřici, česnek či konopí.

„Jednalo se o výstavu pro odbornou veřejnost a z výše uvedeného je patrné, že zemědělci dnes volí z mnoha možností buď podle toho, k čemu je plodina po sklizni určena, nebo podle toho, do jakých půdně-klimatických podmínek ta která odrůda patří,“ upřesnil Martin Sedláček, ředitel pořádajícího vydavatelství Profi Press.

Příští rok se výstava uskuteční v Nabočanech na Chrudimsku.

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT: Pradědečkův traktor. Čáslav o víkendu patřila historické zemědělské technice

Pradědečkův traktor v Čáslavi | Video: Richard Karban