Zastupitelé kupříkladu schválili takzvanou účtenkovou loterii, která má podnikatele v pohostinství podpořit. Na uvedený projekt je z rozpočtu vyčleněna částka 50 tisíc korun. „Návrh prošel zastupitelstvem, přesná pravidla nyní připraví oddělení cestovního ruchu a marketingu,“ uvedl starosta Kutné Hory Josef Viktora (ANO).

Inspiraci kutnohorská radnice čerpala v Litomyšli, kde město soutěž rovněž vyhlásilo. Každý soutěžící bude mí možnost získat částku až jednoho tisíce korun. Princip bude spočívat v tom, že bude muset doložit účtenky minimálně ze dvou kutnohorských provozoven v celkové hodnotě minimálně 500 korun. Slosování pak proběhne v rámci Svatováclavských slavností, vítězové obdrží částku ze zaplacených účtenek do maximální výše 1000 korun. „Zastupitelstvo schválilo částku tisíc korun, bude se tedy losovat padesátkrát,“ vysvětlila místostarostka města Silvia Doušová (STAN – Šance pro Kutnou Horu).

Soutěž by měla začít po příštím zasedání rady města, které je naplánováno na středu 10. června, ukončena bude neděle 20. září. Soutěžící budou moci účtenky odevzdávat v Informačním centru na Palackého náměstí. Účastník soutěže musí mít trvalé bydliště na Kutnohorsku či Kolínsku. „Trochu mě tohle omezení mrzí, myslím si, že se soutěž mohla vztahovat na návštěvníky města z celé republiky,“ doplnila Doušová.

Předzahrádky a reklamy zadarmo

Počítá se také s odpuštěním tříměsíční platby za předzahrádky a zábory na reklamní poutače. O osvobození plateb za užívání veřejného prostranství budou ještě rozhodovat zastupitelé na červnovém zasedání na základě doporučení rady města. Úleva místním podnikatelům totiž musí být součástí obecně závazné vyhlášky a o ní musí rozhodnout právě zastupitelé.

Pokud doplněk vyhlášky schválí, nebudou muset podnikatelé v Kutné Hoře platit za umístění restauračních stolků a reklamních poutačů před jejich provozovnami v období od 1. června do 31. srpna 2020, přičemž platby jim budou odečteny na konci roku při závěrečném vyúčtování.

„Stanovené období tří měsíců je pro předzahrádky ta top sezona, málokdo ji provozuje ještě v říjnu či listopadu. Ale třeba někdo ze zastupitelů navrhne delší období pro odpuštění poplatků, uvidíme,“ uvedl místostarosta Kutné Hory Vít Šnajdr (Piráti).

Kromě toho se rada města už před časem shodla na odpuštění nájmu podnikatelům ve všech městských nebytových za třetí kvartál tohoto roku. Opatření městskou kasu vyjde na 1,7 milionu korun.