„Naše vinařství se do letošního roku účastnilo soutěží a výstav převážně v České republice. Poprvé jsme se letos účastnili výstavy vín s mezinárodní účastí Muvina Prešov 2019. Zde uspělo víno Rulandské modré 2018, které získalo zlaté ocenění a bude naléváno v Paříži na slovenské ambasádě pro zástupce světové organizace pro víno O.I.V. se sídlem v Paříži,“ prozradila Soňa Žáčková. 

Víno je zároveň uloženo v Muzeu vína Prešov, vedle takových vín, které pocházejí z Jižní Ameriky, Japonska či Argentiny. „Na popisku je uvedeno nejen Vinařství Žáček, ale také Kutná Hora, Česká republika. To nás moc hřeje u srdce,“ doplnila Žáčková.

Žáčkovi se ale rozhodli sáhnout ještě po vyšší metě a s víny Dunaj 2018 a Rulandské modré 2018 se zúčastnili rozsahem největší celosvětové soutěže vín ve Vídni - AWC Vienna 2019. A svou účast znovu proměnili ve vítězství: víno z Kutné Hory získalo zlaté a stříbrné ocenění. Ve Vídni přitom soutěžila vína převážně starších ročníků, vyzrálá. Jenom kutnohorské víno bylo v době odeslání vzorků staré zhruba 4 měsíce.

„Ve Vídni soutěžilo 14 tisíc vzorků vín a účastnilo se 42 zemí z celého světa. Je neskutečná radost, když na radnici ve Vídni slyšíte říkat Vinařství Žáček Kutná Hora, Česká republika,“ prozradil Jozef Žáček. Zárukou kvalitního vína je podle něj jedna zásadní podmínka: dopěstovat zdravé hrozny. „Jedinou nevýhodou je, že mne svoji životností vína přežijí. Hrozny odrůdy Dunaj dozrály do cukernatosti 30°CNM a víno má obsah alkoholu 17, procent a ještě má 6 gramů zbytkového cukru," dodal vinař.

Podle manželů je jejich víno jedinečné i tím, že se sklidilo  a zpracovalo přímo v Kutné Hoře, deset minut od historického centra města. „Víno má v sobě Kutnou Horu. Je v něm cítit její podloží, její podnebí, je to prostě Kutná Hora. Narodila jsem se v Kutné Hoře a jsem na to hrdá,“ uzavřela Soňa Žáčková.