Učinila tak kupříkladu společnost AVE CZ, která v Čáslavi provozuje skládku. Tam mimořádná opatření zavedli už před týdnem.

„Společnost AVE CZ odpadové hospodářství pružně reaguje na aktuální situaci spojenou se šířením koronaviru tak, aby ochránila své zaměstnance a zajistila nenarušený provoz. Proto jsme již od 7. července, zavedli na pracovišti v Čáslavi mimořádná opatření. Všichni zaměstnanci musí povinně nosit roušku ve vnitřních prostorách, používat dezinfekci a využít možnosti home office (práce z domova) tak, aby byli v kanceláři vždy maximálně dva kolegové,“ uvedla tisková mluvčí AVE CZ Pavla Ivácková.

S rouškami se do firmy vrátilo i další opatřená: při vstupu do budovy se všem zaměstnancům měří teplota a schůzky se řeší převážně online či telefonicky.

Na nařízení krajské hygienické stanice nečekali ani ve firmě Golbeck Prefabeton. I tam budou zaměstnanci možná nosit roušky déle, než nařídí hygienici. „Myslím si, že je to hodně reálné. I stávající nařízení Krajské hygienické stanice Středočeského kraje jsme v podstatě o den a půl předběhli a nošení roušek v naší firmě zavedli. Vše bude záviset na aktuální situaci," uvedla asistentka vedení Adéla Heblíková s tím, že na prvním místě stojí snaha ochránit zdraví zaměstnanců, ale také zachovat výrobu.

Také ve Foxconnu budou zaměstnanci nějaký ten pátek nosit. „Stoprocentní odpověď na to, jestli budou zaměstnanci nosit roušky ještě po skončení mimořádných opatření ze strany hygieniků v tuto chvíli nemám. Vždy jsme ale byli přísnější a obezřetnější než právě nařízená opatření ve společnosti. Rozvolňovat tedy budeme opatrně,“ uvedl mluvčí Foxconnu Pavel Kožený.

Vedení společnosti očekává v souvislosti s výskytem onemocnění covid-19 ve firmě dobré zprávy. O víkendu tam testy potvrdily nákazu u třech zaměstnanců, žádní další zatím nepřibyli.

Momentální situaci přizpůsobí nařízení také ve firmě Ethanol Energy, která vyrábí biolíh. „Situace je stále živá. Sledujeme ji a je předčasné teď dělat jakékoliv závěry. Naše společnost je ale závislá na výrobě, home office přichází v úvahu jen u několika málo zaměstnanců. Uděláme tak všechno proto, aby výroba zůstala zachována a pokud nošení roušek bude dávat smysl, budou je zaměstnanci nosit dále bez ohledu na nařízení hygieny či dalších institucí,“ uvedl obchodní ředitel Ethanol Energy Radovan Smítka.

Vypadá to, že zaměstnanci ve firmách, zejména těch, které jsou závislé na výrobním provozu, roušky jen tak neodloží.