Podle všech predikcí už hospody do konce roku neotevřou, čtvrtek tak pro ně byl jakýmsi malým Silvestrem. Žádný velký mejdan se ale nekonal. Některé podniky se dokonce zapojily do iniciativy Chcípl pes. Ta chce upozornit na nesouhlas hospodských se znovu uzavřením gastronomických podniků. Patří mezi ně i Restaurant Café – Harmonia v Kutné Hoře.

„Mám tisíc chutí nechat otevřeno. Jde ale hlavně o symbolickou podporu a otevřené vyjádření nesouhlasu s tím, co vláda dělá. Na dům jsem do ulice také vyvěsil naší národní vlajku,“ uvedl majitel „rebelující“ restaurace Tomáš Dáňa.

Restaurant - Café Harmonia u sv. Jakuba v Kutné Hoře.Zdroj: DENÍK/Hana Kratochvílová

Se znovu zavřením gastronomických podniků zásadně nesouhlasí. „Vláda jen restaurace a hotely využila ke své propagandě. S čísly nakažených to nijak nesouvisí. Nechtěla lidem před Vánoci zavřít obchody, tak zavřela restaurace, aby to nevypadalo, že neděla nic. Jde jen o kosmetickou úpravu,“ stěžuje si Dáňa.

Pode něj jde o systematické ničení byznysu. „Po znovu otevření jsem musel nakoupit zásoby, co teď s tím? Provoz výdejního okénka přece není stejný, jako když zákazníci sedí uvnitř restaurace. V prosinci si točenou kofolu do kelímku nikdo nekoupí, pivo prodat nesmím,“ popsal komplikace majitel restaurace.

Podle něj restaurace utrpěly už ve chvíli, kdy musely začít zavírat ve 20 hodin. „Na večeře nikdo nechodil, pro majitele restaurací tak nešlo o pár hodin, ale v podstatě o půl dne bez zákazníku. Hlavně že supermarkety jsou narvané, přál bych vládě, aby viděla, jak to tam vypadá, když je nějaká slevová akce,“ dodal rozhořčený Dáňa.

To v jiném kutnohorském podniku to ještě před šestou hodinou večerní zelo prázdnotou. Pár lidí se k pravděpodobně poslednímu drinku sešlo v Cocktail baru Barborská až před půl sedmou. V osm večer je ale odsud vyžene nařízená zavíračka.

„Pro tento typ baru je zavírací osmá hodina vražedná. Pár věrných dorazilo, ale žádný velký mejdan se nekoná, jak by někdo čekal. Lidé jsou otrávení a bojí se. A já se ani nedivím,“ uvedl majitel baru Jiří Vavřička. Ten teď prý „zazimuje“ a bude mít otevřeno jen o víkendech výdejní okénko.

„Jsme naštvaní, zavírat bary v osm hodin je nesmysl, v osm večer se přeci do baru začíná chodit. Doufám, že budou mít plnou kompenzaci ušlého zisku,“ podělil se o názor jeden z přítomných zákazníků. Pít prý s přáteli teď bude doma.