Jak uvedli Tomáš Kotera, vedoucí oddělení komunikace produktu, a Kamila Biddle, tisková mluvčí pro výrobu, lidské zdroje a životní prostředí, Škoda Auto DigiLab ve spolupráci s internetovými obchody Alza.cz a Rohlik.cz vyvíjí doručovací systém, v jehož rámci kurýr doručí zásilku přímo do zavazadlového prostoru vozu. „V pilotním projektu se nyní začne testovat technologie potřebná pro vzdálený přístup k vozu. Velký důraz je přitom kladen na bezpečnost: výměna dat probíhá v kódované podobě, kromě toho může kurýr vůz otevřít pouze v krátkém časovém úseku, jehož délku stanovuje sám zákazník,“ uvedli.

Aby mohl zákazník této technologie využít, dá souhlas příslušnému partnerovi přes mobilní aplikaci. „V případě objednávky se kurýrovi prostřednictvím GPS zobrazí pozice vozu pro následnou dodávku. Ten pak získá jednorázový zabezpečený přístup, pomocí něhož zavazadlový prostor vozu v předem definovaném časovém intervalu prostřednictvím platformy otevře. Kurýr vloží zásilku do zavazadlového prostoru, zamkne pomocí mobilní aplikace vůz a zákazník obdrží zprávu o úspěšném doručení,“ řekli Tomáš Kotera a Kamila Biddle.

Novinku okomentovala Jarmila Plachá, která působí jako vedoucí Škoda Auto DigiLab. „Tento pilotní projekt je konkrétní ukázkou toho, jak pomocí nejmodernějších technologií usnadníme a zpříjemníme lidem jejich každodenní život. Těším se na to, že tento projekt společně s našimi partnery dále rozvineme,“ uvedla.

Tomáš Havryluk, místopředseda představenstva společnosti Alza.cz, řekl, že jako přední inovátor vnímá rozšíření nabídky možnosti doručování o dodávku přímo do zavazadlového prostoru jako skvělou příležitost, jak zákazníkům ještě více usnadnit vyzvedávání jejich objednávek.

Tomáš Čupr, zakladatel e-shopu Rohlik.cz, uvedl, že Rohlik.cz si od svého vzniku dal za cíl zlepšovat zákaznickou zkušenost s nákupem potravin. „Doručování do kufru auta je inovací, která napomáhá naplňování této mise. Našim zákazníkům nabídneme další v řadě unikátních způsobů, jak pohodlně nakoupit a ušetřit čas a námahu.“

Projekt je v současné době ve zkušební fázi. Malý okruh zákazníků začne systém pro partnery projektu testovat v praxi.