Jak uvedla mluvčí, událost byla na operační středisko oznámena pět minut před dvacátou hodinou. „Momentálně je ve druhém stupni požárního poplachu. Na místě zasahuje deset jednotek, dvě jednotky profesionální z Kutné Hory a Čáslavi a osm jednotek dobrovolných hasičů,“ řekla Švorcová Mocová.

Při příjezdu na místo podle ní velitel podával zprávu, že požár je zhruba o rozloze desetkrát krát pět metrů, nicméně se rychle šíří. „Hasiči zasahují v dýchací technice,“ zmínila.

Vývoj kouře byl podle ní značný a splodiny toxické, protože na skládce je směs různých materiálů. „Velitel se nechal slyšet, že síly a prostředky by měly být dostačující, vše ale ukáže další vývoj,“ dodala mluvčí.

Požár skládky v Čáslavi 19. června 2023 | Video: Michal Bílek

Asi ve čtvrt na deset ohlásil velitel zásahu operačnímu středisku lokalizaci, zanedlouho i likvidaci, po které se jednotky začaly postupně vracet na základny. Příčinou vzniku požáru bylo podle vyšetřovatele s největší pravděpodobností samovznícení. Krátce před dvaadvacátou hodinou bylo místo události předáno vedoucímu provozu skládky.

Požár řešili na svém zasedání i čáslavští zastupitelé. O tom, že na skládce nebezpečného odpadu hoří informoval kolegy krátce po 20. hodině zastupitel Martin Horský. Ten také požadoval přerušení jednání zhruba na pět minut, aby bylo možné zjistit aktuální stav a rozsah požáru. To nakonec nebylo nutné, informace od hasičů si vyžádal přímo starosta Čáslavi Jaromír Strnad.

„Jistě jste zaregistrovali stoupající dým ze skládky na katastrálním území města Čáslavi a zvýšený výskyt vozidel hasičského záchranného sboru. V současné době je již situace pod kontrolou a není důvod k obavám. Vzniklé ohnisko bylo v relativně krátkém čase uhašeno právě díky pohotovosti hasičského záchranného sboru,“ oznámila čáslavská radnice na Facebooku kolem čtvrt na deset večer.

Skládka, kterou provozuje firma AVE, je v Čáslavi citlivé téma a jakékoli dění kolem ní vyvolává zájem politiků i obyvatel.

Požár skládky v Čáslavi 19. června 2023 | Video: Michal Bílek

Zápach kouře byl cítit i v Kutné Hoře, jak Deníku potvrdil starosta města Lukáš Seifert. Na Facebooku Kutné Hory se posléze objevilo varování. "Z důvodu požáru čáslavské skládky je možné, že v některých částech města ucítíte zápach. V tomto případě doporučujeme nevětrat. Pro oblast Kutné Hory není vyhlášeno v současnosti doporučení nebo výstraha."

K požáru skládky v Čáslavi vyjížděli hasiči například i před čtyřmi lety nebo v roce 2016, kdy zasahovalo sedm desítek hasičů.