V ubytovně byl v pondělí znovu přítomen vyšetřovatel, který by měl ve spolupráci s kriminální policií určit příčinu pátečního požáru. „Příčina je stále v šetření a několik dnů určitě ještě bude,“ doplnil Gabriel.

Pondělní ranní požár současně zhatil možnost obyvatel ubytovny, aby mohli přijít pátrat po svých osobních věcech. „Chtěli jsme do ubytovny její obyvatele pustit, aby se mohli pokusit najít své doklady, mobily a peněženky. Kvůli této události to ale nebylo možné,“ uvedla místostarostka Kutné Hory Silvia Doušová (STAN – Šance pro Kutnou Horu).

Vedení města začalo v pondělí ráno znovu intenzivně jednat o tom, kam zhruba čtyřicet lidí, kteří přišli o střechu nad hlavou umístí. Přes třicet jich je v tuto chvíli přechodně ubytováno ve sportovní hale Klimeška, zbývající osoby se pak nacházejí v nemocnici nebo u příbuzných.

Podle místostarostky Silvie Doušové město náhradní ubytování lidem z ubytovny zajistí v horizontu maximálně dvou týdnů. Část z nich by se z Klimešky mohla začít stěhovat dokonce už tento týden. Jedno je ale jisté: do ubytovny ve Vítězné ulici už se nevrátí. Objekt požár zdecimoval natolik, že je neobyvatelný.

„Máme nějaké volné byty v Trebišovské ulici. Mimo jiné zde byl vyhrazen i jeden krizový covidový byt, který můžeme v tuto chvíli použít,“ uvedla Silvia Doušová s tím, že v Trebišovské ulici by azyl mohla najít až polovina nájemníků ze sedlecké ubytovny. „Pro ostatní máme rozjednány další možnosti, jednu nabídku máme v Kutné Hoře, další v tuto chvíli nechci konkretizovat,“ doplnila Doušová.

Sbírku museli zastavit

Páteční požár ubytovny zvedl nejen mezi občany Kutné Hory obrovskou vlnu solidarity. Jedním z center, kam lidé nosili oblečení, boty, kočárky, trvanlivé potraviny či drogerii, se stalo Středisko Atrium spadající pod Oblastní charitu Kutná Hora. V neděli v podvečer ale musela být mimořádná sbírka předčasně ukončena. Charita byla totiž doslova zavalena dary.

„Naše pomoc určitě nekončí. V případě potřeby konkrétních věcí budeme včas informovat. Ještě jednou děkujeme všem přispěvatelům a dárcům a příznivcům charity za štědrost a přejeme pevné zdraví v tomto novém roce, světlo na cestě každý den a dobrá srdce nechť jsou stále kolem vás,“ vzkázali zaměstnanci Střediska Atrium a Střediska Racek.