„Ano, všechny rodiny byly k pátku přestěhovány do městských prostor na území městských částí Hlouška a Šipší. Jedna osoba byla umístěna do soukromé ubytovny v Sedlci,“ uvedla místostarostka Kutné Hory Silvia Doušová (STAN – Šance pro Kutnou Horu).

Nová adresa bývalých sedleckých nájemníků ale trvalá není. „Veškeré smlouvy jsou podepsány na dobu určitou, a to na tři měsíce. Je to naprosto stejné jako ve všech případech, kdy město poskytuje někomu ubytovnu. Vždy se smlouva uzavírá na tři měsíce,“ vysvětlila místostarostka.

Silvestrovský požár v sedlecké ubytovně je zatím stále předmětem vyšetřování Policie ČR. „Kriminalisté se případu intenzivně věnují, zjišťují všechny příčiny a okolnosti, vyhodnocují zajištěné stopy. Proč k požáru došlo je stále předmětem šetření. Policisté prověřují všechny možné vyšetřovací verze,“ uvedla policejní mluvčí Vendulka Marečková s tím, že v době požáru se nacházelo v objektu 41 osob.

„Před příjezdem složek Integrovaného záchranného systému dvacet z nich budovu samo opustilo, zhruba druhou polovinu museli evakuovat zasahující složky. Několik osob bylo zraněno a muselo být hospitalizováno v nemocnici. Tragická událost si vyžádala jedno úmrtí starší ženy.

Místní spekulují o příčině požáru

Mezi místními se mezitím vyrojila řada spekulací, proč ubytovna začala hořet a jestli ji někdo zapálil úmyslně. Podle mluvčí středočeských hasičů Terezy Fliegerové však vyšetřování ještě nějakou dobu potrvá. Za „průtahy“ prý stojí fakt, že není jednoznačně stanovená příčina požáru, proto nemohl být případ uzavřen. „Hasičský vyšetřovatel spolupracuje s policií, nepodařilo se zatím přesně určit, co bylo důvodem požáru,“ uvedla mluvčí.

Podle ní se při takto rozsáhlých požárech používají při vyšetřování různé metody, například identifikace případných akcelerantů hoření, které na místě detekuje vycvičený pes. „Je to trochu složitější práce, než když v komíně rodinného domu zahoří saze, tam je příčina stanovena rychle. Tady na sebe navazují jednotlivé kroky vyšetřování, probíhají výslechy svědků,“ doplnila Fliegerová.

Předběžná způsobená škoda je kolem 10 milionů korun. Ubytovna v Sedlci zatím z neznámých příčin vzplála 31. prosince 2020 ve večerních hodinách. Její obyvatelé přišli o všechno, včetně dokladů, léků a mobilních telefonů. Někteří z nich hořící ubytovnu opouštěli i bez bot a oblečení.