Zoufalá pejskařka tak zavolala na pomoc hasiče. K nezvyklému případu vyrazily hned tři hasičské jednotky. „Terén byl nepřístupný a tak musel zasahovat člen lezecké skupiny z Kutné Hory," informoval vrchní hasičský inspektor Luboš Kovanda. Kutnohorský lezec se pro uvězněného psa spustil přímo ze skály a vynesl ho nahoru ve speciální tašce.

Kromě kutnohorských hasičů se záchranou malého yorkšírského teriéra pomáhala také profesionální jednotka hasičů z Uhlířských Janovic a sbor dobrovolných hasičů z Rataj nad Sázavou. „Krátce po tom, co se podařilo pejska zachránit, přijela na místo také jednotka dobrovolných hasičů ze Sázavy," uvedl velitel jednotky sboru dobrovolných hasičů z Ratají nad Sázavou Martin Vyhnánek.

Práci hasičům na místě ztěžoval nejen hustý porost, ale i vysoké teploty. „Dnešní akce byla opravdu náročná. Pejska jsme hledali hodinu. Volali jsme na něj a ozývalo se jen slabé štěkání," popsal Martin Vyhnánek. Záchranná mise malého pejska proběhla úspěšně a ten byl zpět předán své majitelce. Jak se yorkšír na skálu dostal, je však pro hasiče záhadou.


S podobným případem se hasičské jednotky setkaly také v lednu letošního roku v Třebešicích. Na záchrannou misi vyjela lezecká skupina z kutnohorské stanice společně s hasiči z Čáslavi do obce Třebešice, kde pes spadl do patnáctimetrové studny. Bohužel tento případ skončil pro psa tragicky. Hasiči tehdy museli nejdříve částečně odčerpat vodu, aby k hladině následně slanili členové lezecké skupiny. Jejich snaha byla marná, pes utonul.

Pomoci zvířeti museli kutnohorští profesionálové i tento měsíc, a to v neděli 1. června, kdy vyjeli k záchraně kočky z okapového žlabu. „Jednalo se o dvoupodlažní dům a kočka byla zachycena zadní tlapou mezi okap a hák okapu," popsal situaci vrchní hasičský komisař Pavel Říha.

K domu přijela výšková technika a hasiči z kutnohorské stanice kočku vyprostili a předali majitelce.