Příčinu vzniku požáru by měl hasičský krajský vyšetřovatel ve spolupráci s kriminální policií určit zhruba do měsíce. Co už se ale v tuto chvíli ví, je výše škody, kterou požár způsobil. Ta se podle prvotních odhadů vyšplhala na 20 milionů korun. A právě její výše překvapila, mnozí totiž žili v domnění, že areál bývalé továrny je defacto prázdný.

„Jde o škody na vybavení soukromé firmy a na budově jako takové. Uchráněné hodnoty se pak pohybují ve stejné výši, tedy 20 milionů korun,“ prozradil mluvčí středočeských hasičů Jaroslav Gabriel.

Hlavní slovo nyní budou mít přivolaní znalci. „Ve věci nadále probíhá šetření, čekáme na výsledky znaleckých posudků. Stanovená výše škoda je prozatím brána jako předběžná,“ uvedl policejní mluvčí Martina Fejfarová.

Místo se rozhořelo vícekrát

Požár v bývalé továrně byl na tísňovou linku nahlášen hodinu a půl po čtvrteční půlnoci. Ten den to ale kvůli požáru v objektu nebyl jediný telefonát. „V průběhu dne jsme termokamerou zjišťovali ještě teplá místa, kolem půl třetí odpoledne do objektu dorazila kriminální policie a po 17. hodině bylo místo předáno majiteli,“ poslal mluvčí hasičů a pokračoval: „Večer jel ještě velitel čety místo události zkontrolovat. Po 22. hodině ale přijala tísňová linka telefonát s informací, že volající vidí v objektu plameny. Jedno z ohnisek se znovu rozhořelo.“

Druhý den, v pátek 7. srpna, pak ráno na místo dorazil hasičský krajský vyšetřovatel, který se zde zdržel až do odpoledne.

Pracuje se s vícero verzemi

„Při požárech, kde je škoda vyšší, než 7 milionů, je krajský vyšetřovatel přítomný vždy. Pokaždé se pracuje s vícero vyšetřovacími verzemi, včetně úmyslného založení požáru, kde by mohl být důvodem pojistný podvod, ale také například s variantou technické závady,“ doplnil Gabriel.

Podle něj se na skutečnou příčinu požáru přijde téměř vždy. „Vyšetřovatelé pracují s více zdroji informací, ať už jde o svědky, oznamovatele požáru či stopy na místě. I když shoří celá jedna místnost, vyšetřovatelé jsou schopní určit mnohé,“ uvedl mluvčí.

Podle stop zplodin na stěnách například poznají, kde došlo k nejintenzivnějšímu hoření a kde požár vznikl, vzorky spotřebičů posílají do technického ústavu, kde odborníci poznají, zda k iniciaci požáru došlo například zkratem v zásuvce.

Poznat jsou prý schopni i založení požáru pomocí benzínu. „Policie na to má speciálně vycvičeného psa. Při vyšetřování nám ale rovněž velmi pomáhají kamerové systémy, které bývají v objektech umístěny,“ uzavřel Gabriel.