„Krajské operační a informační středisko HZS Středočeského kraje k události vyslalo profesionální hasiče z Čáslavi a jednotky sboru dobrovolných hasičů obcí Potěhy a Vrdy, zároveň vyjel i kutnohorský vyšetřovatel požárů. Čáslavští profesionálové byli na místě prakticky okamžitě po vyhlášení poplachu, neboť objekt sléváren se nachází přímo proti stanici ve Vrchovské ulici,“ uvedl Ladislav Holomčík z HZS Středočeského kraje.

Hasiči na místě zjistili, že se jedná o požár lisu na zpracování hliníku. Plameny se snažili někteří z asi třicítky lidí pracujících na odpolední směně hasit ručními hasicími přístroji, ale zásah to nebyl příliš efektivní. Celá hala byla v tu dobu už naplněna zplodinami hoření. Vedlejší lisy a další technologie zasaženy nebyly. Všichni lidé naštěstí stačili pracoviště opustit bez zranění.

„Hasiči v dýchací technice zpočátku nasadili na likvidaci požáru jeden C proud a snažili se v technicky složitém stroji najít ohnisko. Vzhledem k velmi silnému zakouření a rozlehlosti prostoru a také s ohledem na vysokou hodnotu výrobních zařízení požádal velitel o posily a nechal vyhlásit druhý poplachový stupeň,“ popsal zákrok kolegů Ladislav Holomčík.

Do Čáslavi tak dorazily i jednotky SDH Bratčice, Dolní Bučice, Kutná Hora – Malín a Žleby. Pomoci přispěchali v rámci mezikrajské spolupráce i dobrovolní hasiči z Golčova Jeníkova z Kraje Vysočina. Z benešovské stanice HZS vyslal operační důstojník velkokapacitní přetlakový ventilátor a další z mladoboleslavské automobilky.

Díky výkonným ventilátorům se hasičům halu podařilo kolem 21. hodiny odvětrat natolik, že byli schopni odhalit ohnisko požáru. Díky tomu byl za necelou čtvrthodinu požár lokalizován.

„Ve 21.22 byl požár zlikvidován a po konzultaci s technologem byla obnovena výroba. Půl hodiny poté bylo po závěrečné kontrole místo zásahu předáno manažerovi firmy,“ dodal mluvčí hasičů s tím, že podle vyšetřovatele vznikl požár v klimatizační jednotce vysokotlakého lisu. Jeho přesná příčina zatím ale objasněna nebyla.

Přímé škody byly vyčísleny na jeden a půl milionu korun, včasným zásahem a nasazením potřebného počtu sil hasiči uchránili majetek v částce 80 milionů.