Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Suchý začátek jara se projevuje: v Pertolticích hořela lípa

Kutnohorsko - Začátek jara je poněkud nezvyklý. Není žádný tající sníh, ani dešťové přeháňky a sucho se už ale začíná projevovat. V posledních dnech se hasiči na Kutnohorsku potýkaly s několika případy hořící trávy a dokonce i stromu.

12.3.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/archiv

V neděli 9. března kolem čtrnácté hodiny došlo k požáru v obci Vinice: „Jednalo se o požár trávy na ploše 15 x 20 metrů," uvedla středočeský mluvčí Hasičského záchranného sboru Lenka Kostková. Oheň se podařilo lokalizovat občanům ještě před příjezdem jednotek hasičů z Čáslavi, Žlebů a Vrdů. Jednotky posléze oheň udolaly a škoda nevznikla žádná.

K dalšímu trávy a starého listí požáru pak došlo v úterý 11. března v 17.35 hodin na Vrchlici: „Zde se požár rozšířil na plochu dvaceti metrů čtverečních," dodala Kostková.

K zatím poslednímu obdobnému případu došlo včera ve 04.30 hodin ráno ve vsi Machovice u Pertoltic. „Oznamovatel požáru ohlásil, že hoří velká lípa, který stojí blízko stodoly," vrchní hasičský inspektor Luboš Kovanda. Na místě zasahovali hasiči ze Zruče nad Sázavou, kteří zjistili, že se jedná o dutou lípu, která hoří uvnitř: „Požár byl uhašen a majitel stromu byl upozorněn, aby strom hlídal a pokud dojde ke znovu rozhoření, tak bude muset být lípa poražena. K rozhoření ale už nedošlo," dodal inspektor.

Je to v celé republice

Již čtvrtý den se hasiči potýkají s velkým množstvím požárů po celé České republice. Jen za úterý 11. března den vyjížděli k téměř trojnásobku požárů než je dlouhodobý denní průměr. Celkem musely jednotky hasičů vyjet ke 132 požárům. Téměř polovinu těchto požárů tvoří požáry lesního porostu a trávy. Jen včera bylo takových požárů 89. 


Několik rad od hasičů, jak nezpůsobit vznik požárů a neohrozit sebe i jiné:

*        V přírodě se pokud možno vyhněte použití zdrojů otevřeného ohně (sirky, cigareta, zapalovač, vařič). Stačí málo, třeba nenápadná jiskra spadlá do jehličí, a můžete svou neopatrností způsobit požár.

*        V lesích je celoročně zakázáno kouřit. Rozdělávat nebo udržovat otevřené ohně lze jen na vyhrazených místech, jinak může být udělena pokuta až do výše 15 000 Kč, pokud dojde k požáru a nejedná se o trestný čin (nevznikne škoda vyššího rozsahu), sankce se může vyšplhat až do výše 25 000 Kč.

*        Zakázáno je samozřejmě i odhazování hořících nebo doutnajících předmětů.

*        Rozdělávat nebo udržovat otevřený oheň je možné jen na místě vzdáleném minimálně 50m od okraje lesa.

*        Nikdy nerozdělávejte oheň pod větvemi stromů, na pasekách, v blízkosti křovin, ve vysoké trávě, poblíž zemědělských plodin a stohů.

*        Při suchém počasí je lepší v lese, jinde v přírodě nebo na volném prostranství oheň vůbec nerozdělávat.

*        Od hořícího ohně neodcházejte, dohlížejte na něj, po skončení pálení jej důkladně zalijte vodou, vyhrabte zbytky dřeva, spáleniště s popelem překryjte vrstvou zeminy.

*        Dodržujte zákaz vypalování trávy a porostů. Je to nelegální a velice nebezpečná činnost, za kterou vám hrozí pokuty až do výše 25 000,- Kč.

*        Spalování klestí v lese nebo většího množství biologického odpadu na zahrádce předem nahlaste hasičům.


Autor: Irena Blahníková

12.3.2014
SDÍLEJ:
František Hakl s trofejí pro mistry světa v malém fotbale, kterou s českou reprezentací vybojoval v Tunisku.

Zlatý šampion Hakl věří, že vítěznou atmosféru přenese i do Benátek

Krajský úřad Středočeského kraje v Praze.

Krize krajské koalice dospěla na ostří nože. Silná slova mohou vystřídat činy

Odstartoval první ročník festivalu Start Fest

Kutná Hora /FOTOGALERIE/ - Žádný začátek není snadný a v umění toto tvrzení platí dvojnásob, právě z toho důvodu vznikl festival Start Fest. Ten si, jak už je z názvu patrné, klade za cíl pomoci mladým umělcům odstartovat jejich kariéru. V Kutné Hoře se festival Start Fest konal poprvé v pátek 14. října v kutnohorském Planet Music clubu. Publiku se představilo několik kapel a svou tvorbu na společné výstavě odprezentovali také mladí fotografové.

Děti z mateřských škol se setkaly v Březové u Kutné Hory

Březová /FOTOGALERIE/ - Společné setkání dětí, rodičů i organizátorů projektu Putovní olympiády mateřských škol se uskutečnilo v sobotu 14. října v krásném prostředí zábavného parku Heroland, v Březové u Kutné Hory při příležitosti ukončení pátého ročníku projektu spolupráce, který realizuje MAS Lípa pro venkov společně s partnerskou MAS Zálabí.

Kutnohorští policisté hledají muže z kamerového záznamu

Kutná Hora - Kutnohorští policisté pátrají po totožnosti muže z kamerového záznamu v Kutné Hoře. "Osoba na fotografii z kamerového záznamu může poskytnout informace k případu podvodného jednání, ke kterému došlo v uplynulých dnech v Kutné Hoře. Svým svědectvím může přispět k dopadení pachatele, či objasnění tohoto případu," uvedla policejní mluvčí Vendulka Marečková.

Děti navštívily policejní oddělení v Uhlířských Janovicích

Uhlířské Janovice /FOTOGALERIE/ - Děti ze Základní školy Uhlířské Janovice navštívili v říjnu letošního roku v dopoledních hodinách místní Obvodní oddělení Policie ČR.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení